Medimagazin logo

Ebeler sezaryen doğum istemiyor

Dünya Ebeler Günü, çeşitli etkinlikler kutlanırken, ebeler doğal yoldan normal yolla doğuma dikkat çekmek amacıyla Ankara’da yürüyüş yaptılar. Uzmanlar da, son yıllarda sezaryenle doğumun artış gösterdiğini belirtirken, normal doğumun daha sağlıklı olduğunu bildiriyor.
Kaynak: HÜRRİYET
Ebeler sezaryen doğum istemiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

ANKARA’da bir araya gelen ebeler, sezaryenle değil, doğal yoldan doğumun sağlıklı olduğuna dikkati çekmek amacıyla yürüdü.
 
5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nde gerçekleştirilen yürüyüş için çeşitli illerden gelen ebeler, Ankara Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplandı.
 
“Ebeler çoğalsın sezaryen azalsın”, “Ebelik yasası istiyoruz”, “Aile ebesi istiyoruz” yazılı balon taşıyıp aynı içerikli tişörtler giyen ebeler, sloganlar eşliğinde Anıtkabir’e doğru yürüyüşe geçti.
 
İhtiyacımız fazla
 
Türk Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, Anıtkabir’in Tandoğan girişinde yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Uluslararası Ebelik Konfederasyonunun (ICM) 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü “Dünyanın ebelere şimdi he zaman oduğundan daha fazla ihtiyacı var” teması ile kutladığını anlattı.
 
Kutlamalar çerçevesinde tüm dünyada ebeler ve kadınlarca “doğal doğum yürüyüşü” yapıldığını ifade eden Karahan, çocuk sağlığı açısından daha sağlıklı ve kendi sürecinde ilerleyen normal doğumun teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Karahan, sezaryenin bir doğum yöntemi değil, gerekli olduğunda başvurulması gereken bir müdahale yöntemi olduğunu vurgulayarak, normal doğumda kanama, enfeksiyon, organ ve doku hasarı gibi risklerin daha düşük olduğuna işaret etti.
 
Endikasyon yoksa normal doğum olmalı
 
SEZARYENLE doğum oranlarının ülkemizde giderek arttığını ifade eden HŞ klinik Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu da normal doğum tavsiyesinde bulundu. Ülkemzide sezaryenle doğum oranının son yıllarda büyük artış gösterdiğini belirten Şatıroğlu, “Bir şehrin itfaiye departmanını düşünün. Bunu her zaman kullanır mısınız? Hayır, ancak yangın olduğu zaman çağırırsınız; itfaiye gelir ve yangını söndürür. Sezaryen de böyledir” dedi. 
 
İsteğe bağlı sezaryenlerin artmasıyla birlikte enfeksiyon, kanama gibi risk faktörlerinin de ortaya çıktığını ifade eden Şatıroğlu, herhangi bir endikasyon olmaksızın sezaryen doğum yapılan hastanın riske atıldığını dile getirdi. 
 
Sezaryen sonrası ağrılar
 
Normal doğumun öncelikli olarak tercih edilmesi gerektiğine işaret eden Şatıroğlu, “eğer çocuğun çıkış noktası karın bölgesi olsaydı orada bir fermuar olurdu ve biz rahatlıkla alırdık. Kesinlikle bir endikasyon durumu yoksa normal doğum yapılmalı. Kadınlarımız sezaryene çok meyilli acı çekmeyeceklerini düşünüyorlar, oysa sezaryen sonrası ağrılar oldukça yoğun oluyor. Hekimin anneyi bu konuda bilgilendirmesi ve risk faktörlerini paylaşması gerekir” dedi.
ebeler
sezaryen
doğum
istemiyor
Yorum (3)
ebe
Sayın Hakan hocamız her zamanki gibi yine çok güzel konuşmuş işte diğer hekimlerimizinde bu düşüncede olması sistemimizi çok iyileştiricek ve hekimler üzerindeki sistem yüküdee kalkmış olucak ve biz ebelerde hak ettiğimiz ve 4 yıl fakültelerde aldığımız eğitimi icra edebilicez lütfen ebelik yasası çıkarılsın işgal edilmiş sınırlarımız bize geri verilsinn....
0
Cevapla
dr ekşi
ebe hanımların mesleğinin zor ve yıpratıcı olduğunu bir kadın doğum uzmanı olarak biliyorum. ama sadece ebe eşliğinde yapılacak bir doğumda kol paralizisi geliştiğinde yada rektum yırtığı oluştuğunda hastanın açacağı dava karşısında ne yapabileceklerini planlamaları gerekir. zira aslında kamu hizmeti vermenize rağmen devlet ve sağlık bakanlığı herzaman hastanın tarafında bulunacaktır.
0
Cevapla
y.yılmaz
Artık bu akademisyen takımının textbook bilgilerini dinlemekten sıkıldık bu akademisyen arkadaşlara gebe takibine gidin bakalım sizi normal doğurtuyormu?size ancak sezaryen yapabileceğini normal doğuma gelmeyeceğini söyleyecektir.Ayrıca söyledikleri bilgilerin çoğu acil şartlarda yapılmış sezaryen ile normal doğumu karşılaştıran çalışmalar elektif sezaryenla normal doğumu karşılaştıran randomize çok merkezli çalışmalar yok .Burada vatandaşın önce bilgilendirilmesi lazım sonrada açılan davalarda hekim in kusur almayacağını bilmesi lazım
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir