Medimagazin logo

Ambulanslara yeni düzenleme

Ambulansların periyodik muayenelerinin 10 Nisan 2013 tarihine kadar yapılması gerekecek. TSE'den onay alamayan ambulanslar trafiğe çıkamayacak.
 Ambulanslara yeni düzenleme
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Standardları Enstitüsü'nden yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan ''Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'' 10 Nisan 2012 tarih ve 28260 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelik ile 10 Nisan 2012 tarihinden sonra tescil edilecek ambulanslarla, 10 Nisan 2012 tarihinden önce tescil edilmiş (halen trafikte olan) ambulansların periyodik muayenesinin yapılması görevi TSE'ye verildi. Bu görev kapsamında TSE'nin trafiğe henüz çıkmamış ve halen trafikte olan ambulansların periyodik muayenesini, TS EN 1789 standardı ve söz konusu yönetmelikte belirtilen hükümler çerçevesinde yapması öngörülüyor. Periyodik muayene sonucunda TSE'den ''TSE-Ambulans Uygunluk Belgesi (Ek-C)'' almaya hak kazanan ambulansların kullanımı mümkün olacak; uygunluk belgesi alamayan ambulanslar ise il sağlık müdürlüklerinin onayı ile ilgili valiliklerce trafikten men edilecek.
TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı, bu görev kapsamında ilk aşamada 10 Nisan 2012 tarihinden sonra tescil edilmiş ve henüz trafiğe çıkmamış 340 ambulansın periyodik muayene işlemlerini gerçekleştirdi.

İkinci aşama ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 81 ilde halen hizmet veren yaklaşık 6 bin ambulansın ilk tespit periyodik muayenesinin yapılmasını kapsıyor. 81 ilde yaklaşık 6 bin ambulansın standartlara uygunluğunu denetleyecek olan TSE, kuracağı sistem ile her ambulansın bir kimlik numarası aracılığı ile takibini sağlayacak. Böylece ambulans sayısının illere göre dağılımı, bu ambulanslardaki kritik cihaz ve ekipmanın durumu tek tuşla öğrenilebilecek. TSE'nin yapacağı periyodik muayenede, ambulansların ABS fren sistemi olup olmadığından, çarpma testlerinden geçip geçmediğine kadar pekçok standarda uygunluk şartı aranacak. Standartlara uymayan ambulanslar il sağlık müdürlüklerinin onayı ile trafikten men edilecek.

Bakanlığın ilgili yönetmeliğine göre halen hizmet veren bu ambulansların periyodik muayenelerinin 10 Nisan 2013 tarihine kadar yapılarak eksikliklerin giderilmesi gerekecek. TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı, Aralık ayı itibarıyla başladığı ikinci aşama çalışmalarını 4 aylık sürede tamamlayacak. 81 ilde yapılacak periyodik muayeneler için 30 kişilik bir ekip görevlendirildi.

TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı bünyesinde yapılacak periyodik muayenelerde, TSE EN 1789 standardı koşulları ve Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uygunluk aranacak. Bu kapsamda 15 yaşını geçmiş ambulanslar ile ABS fren sistemi olmayan ambulansların hizmet vermesi hiçbir şekilde mümkün olmayacak.

''TSE-Ambulans Uygunluk Belgesi (Ek-C)'' için ayrıca tasarım ile donanımda kullanılan tüm elektrik aksamı, cihaz ve malzemelerin montaj ve özellikleri, malzemelerin yangına dayanıklılığı, sedye ve koltukların ilgili standartların şartlarını karşılayıp karşılamadığı konularında ayrıntılı denetimler yapılacak.

TSE tarafından gerçekleştirilecek bu hizmet, Türkiye'de kamu sağlığı alanında önemli bir eksikliğin giderilmesini de sağlayacak. TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı, ''TSE-Ambulans Uygunluk Belgesi (Ek-C)'' alan araçların takibinin yapılabileceği web tabanlı bir sorgulama sistemi kuracak. Bu sistem sayesinde hangi ilde kaç ambulans olduğu, bu ambulanslarda hangi kritik cihaz ve ekipmanların bulunduğu, söz konusu cihazların bakım ve kalibrasyonlarının yapılıp yapılmadığı tek tuşla öğrenilebilecek.

ambulanslara
yeni
düzenleme
Yorum (1)
Dr Ahmet yıldırım
Güzel
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir