Medimagazin logo

Ambulanslara trafik cezası yazılmasın

Türk Sağlık-Sen, 112 Acil Ambulans hizmetlerinin görülmesi esnasında görevli personelin trafik cezalarına maruz kaldıklarını ve sendikaya bu konuda çok sayıda şikayet geldiğini bildirdi. Sendika, bu duruma son verilmesi için, İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunduğunu açıkladı.
Ambulanslara trafik cezası yazılmasın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen’den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk imzasıyla yapılan başvuruda, 112 Acil Ambulans hizmetlerinin görülmesi esnasında görevli personelin trafik cezalarına maruz kaldıkları ve sendikaya bu konuda 112 personelinden birçok şikayet geldiği belirtildi. Yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapıldığı kaydedildi.

AMBULANSLARA RADAR CEZASI YAZILIYOR
Başvuruda, hasta nakli esnasında veya hastaya müdahale işlemleri sırasında görev yerine gitmekte olan ambulans sürücülerinin, yapılan radar uygulamaları neticesinde trafik polisleri tarafından durdurularak idari yaptırım uygulandığı kaydedildi. Kanun ve yönetmelikte belirtilen sesli ve ışıklı ihbar işaretlerinin kullanılmasına rağmen, yapılan bu uygulamaların personelin görevini yerine getirmesi açısından sıkıntı doğurduğu ifade edildi.

Başvuruda, Trafik Kanunu'na göre hizmetin, yerine getirilmesini sağlamak amacına uygun olması şartıyla ambulansların trafik kısıtlamalarına ve yasaklarına bağlı olmadığı ifade edildi. Bu nedenle, kanun hükmü ve uygulamada birlik sağlanması yönündeki temel ilke göz önüne alınarak, yaşanan mevcut sıkıntıların giderilebilmesi açısından konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın görüş bildirmesi istendi.

ambulanslara
trafik
cezası
yazılmasın
Yorum (2)
Osman D
Sayın sendikacı arkadaşlar, Ben de defalarca ambulanslarda gerek hasta nakli, gerekse de acile gidiş sıralarında bulundum ve şunu gördüm: Ambulans sürücülerinin bir kısmı (hepsi değil) yaptığı işin ciddiyetinde değil. İçinde hasta yokken de sireni açıp trafikte hava olsun diye kargaşa yaratabiliyorlar, kırmızı ışık ihlalleri yapabiliyorlar. Hatta içinde hasta varken bile aşırı hız ve uygunsuz manevralar yaparak bir de hastalarda ek yaralanmalara sebep olabiliyorlar. Değilse işin doğrusu hastayı ne olursa olsun acil servise hızla götürmek değil, onun araç içinde bir yandan ilk müdahelesini yaparken bir yandan da acil servise güven içinde naklini sağlamaktır. Tabii ki bu sırada siren yakarak diğer sürücülerden ve insanlardan yol vermeleri için yardım istenebilir. Bence önce böyle cezalara karşı çıkmadan önce yaptıkları işin ciddiyeti konusunda üyelerinizi eğitseniz daha iyi olur. Değilse ben keyfi ve tehlikeli araç kullanan her sürücüye ceza kesilmesi taraftarıyım. Saygılarımla,
1
Cevapla
tarık
Şuanda hastanemize bağlı iki ambulansın 2bin tl trafik cezası var. Hastane döner sermayesinden ödenecek. Tamam işler özünde doğru ambulans içinde acil servis kadar ekipman bulunan ve içinde müdahale yapılarak hastanın taşındığı araçtır ancak hastanemize En yakın tıp fak. 300km çoğu zaman yer yok ancak %10 hastayı alıyor, geri kalan hastalar 500km ve üzeri mesafelere sevk ediliyor. 800-900 km mesafeye en az ayda bir tane hastayı kara ambulansıyla göndermek zorunda kalıyorum. Geçen hafta şuuru kapalı entübe olan hastayı ambulanarak 650 km mesafedeki tıp fakültesine gönderdim, iki defa yol üstündeki hastanelere uğrayıp oksijen tüpü değiştirerek gitti. Sanki heryer büyükşehir ambulans en fazla 30km ötedeki tıp fakültesine nakil yapıyor. ambulanslarımızda görevlendirecek doktor yok, hemşire yok, sadece 1 tane ATT var. Durumu ciddi hastaların yanına gerekirse ameliyatları iptal edip anestezi teknisyeni veriyoruz ihtiyaç halinde uzman hekimler dahi polikliniğini bırakıp hastayla birlikte gidecek özveriyi gösteriyor. Ceza yazan polisler veya içişleri bakanlığı çalışanları o ambulansın içinde (göreve yeni başlamış diploması olsada çok yetkin olmayan bir ATT ile) sallana sallana 500km yol almak istermi? Öyle hasta geliyorki hastanemizde transfüzyon merkezi olmadığı için kan veremiyoruz en yakın hastaneye gitmesi gerekiyor. O hastanın hayatını kurtarmak için herkes hayatını tehlikeye atıyor ama polis memuru arkadaşlar oturdukları koltuktan radar cezası yazmaktan geri kalmıyor. Bir gün ambulansa doktor, hemşire olarak değil hasta veya hasta yakını olarak binerseniz saniyelerin hafta, saatlerin ay olarak geçtiğini görürsünüz.
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir