Medimagazin logo

Ambulanslara “daha dikkatli” ceza yazılacak

Türk Sağlık-Sen, ambulanslara yazılan trafik cezaları ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığına yaptıkları başvuruya, ''Bundan sonra hazırlanacak talimat ve yazılarda belirtilen konulara daha detaylı değinileceği ve gerekli uyarının yapılacağı'' yönünde cevap verildiğini bildirdi.
Ambulanslara “daha dikkatli” ceza yazılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türk Sağlık Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk Sağlık-Sen tarafından ''Ambulanslara ceza yazılması ve polislerin hastayı görmek istemeleri gibi durumlara son verilmesi'' talebi ile İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunulduğu anımsatıldı.


     Açıklamada, başvurunun İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirildiği ve Türk Sağlık-Sen'e konuya ilişkin cevap verildiği belirtildi.


     Bakanlıktan gönderilen yazıda, Karayolları Trafik Kanunu'nda geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve bunların sevk ve idaresi konusunda uyulacak kuralların belirlendiği ve zaman zaman illere gönderilen talimat ve yazılarda da konu hakkında yapılacak işlemlerin ifade edildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:


     ''Yazıda, 'bahse konu olumsuzlukların yaşanmaması amacıyla bundan sonra hazırlanacak talimat ve yazılarda, ilgili yazınızda belirtilen konulara daha detaylı değinilecektir' sözlerine yer verilerek, bu konuda gerekli uyarının yapılacağına dikkat çekildi.''


     Açıklamada Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin İçişleri Bakanlığının cevap yazısına ilişkin değerlendirmesine de yer verildi.


     Açıklamaya göre, Kahveci, Bakanlığın cevabını olumlu karşıladıklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:


     ''Ambulanslara yazılan haksız trafik cezalarının önüne geçilmesi için yaptığımız başvuruya İçişleri Bakanlığı emniyet teşkilatının bu konuda talimatlarla ayrıntılı bir şekilde konuya değinilerek uyarılacaklarını yönünde bir cevap verdi. Bu cevabı olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor ve konu ile ilgili yaşanan sıkıntıların bir an önce son bulmasını temenni ediyorum.''

ambulanslara
“daha
dikkatli”
ceza
yazılacak
Yorum (3)
Ruhi Bunalım
Geçen akşam hastaneden çıkıyordum. Kapının önüne ışıkları yanar durumda ambulansla hasta geldi. Sorayım da benle ilgiliyse tekrar dönmeyeyim dedim. Yaklaştım görevliye '' hastanın nesi var'' diye sordum. Cevap: Öksürüyor. İşte böyle trafik kazası geçiren yerde ambulans bekler. Ambulanlar, öksüreni, ateşi olanı, başı ağrıyanı taşır.
0
Cevapla
harun tezel
öksürene aksırana tıksırana ambulans,devletimizin parası ne kadar da çok değil mi?bu benzin paraları nereden geliyor acaba?yazık yaa,yurt dışında ambulans istediğiniz zaman sizi telefonla uzun önelemelerden geçiriyorlar.belli kriterler var,onları sorguluyorlar ve algoritma ile sizi yönlendiriyorlar.geçen bir dostum ingilterede ambulans istedi,vertigo ety nedeniyle,3-4 saat hastayı telefonla kontrol ettiler ve çeşitli yönlendirmeler yaptılar,taksilerde hastaları almıyorlar.ne yapacağımızı şaşırdık.en son bir arkadaşın arabasına atıp hastaneye götürdük.telefonda sizi karşılayan kişi doktor olmasa da ne yaptığını bilen,kendinden emin,güzel bir şekilde bizi yönlendirdi.herşeyi sorguladı.cevaplarımıza göre hastaya ambulans verip veremeyeceğini bize anlattı.bir de bizdeki sisteme bakın ne kadar içi boş bir sistem.
0
Cevapla
tarık
eğitim vermeden hak verirsen vatandaşa bu şekilde suistimal edilir, canı sıkılan gelin muhabbet edelim diye ambulans ister yada aracı olmayan dolmuş yerine ambulansı kullanır. Şuna iyi dikkat etmek gerek ortalama bir kültür seviyesine sahip, azıcık aklı başında olan insan kendisine verilen bu hizmeti suistimal etmez önemsiz durumlar için ambulans yerine kendi aracını kullanır. Bu hizmet aracı olmayan garibanları hastaneye taşıma servisine dönmüş durumda. Artık memleketme olan güvenim kalmadı. Şu bir gerçektir ki; dünyada bir denge bulunamamış hep garibanlar ezilir, güzel ülkemde ise sosyal devlet söylemiyle hakkıyla çalışıp maaşı eline geçmeden vergisi kesilenler eziliyor.hemde verdikleri vergiler kullanılarak. Okullarda sınıfta kalma kalktı öğretmenin yaptırımı kalmadı, doktorun mesai ve hasta reddetme şansı zaten yok, polisin vatandaşı karakola götürme yetkisi yok, gözaltı için direnene karşı yaptığı bile işkence sayılıyor. şikayet ve sözüm ona hak arama kapıları sonuna kadar herkese açık ama devlet memuru olarak sizin o şeytanlığı yapanlara karşı tek hak arama yolunuz adliye, tabi adli makamlar öldürülmediğiniz veya ağır yaralanmadığınız sürece tutuklama yapmadıkları için şikayetçi olmaya cesaretiniz olursa.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir