Medimagazin logo

Psikologlar meslek yasası istiyor

Toplumcu, emekten yana bir "Psikologluk Meslek Yasası" için önceki gün Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP), Sağlık Bakanlığı ile yapılan 'Meslek Yasası' görüşmelerine tüm psikologları temsilen katılan Türk Psikologlar Derneği'nin görüşme verilerini paylaşmadığını ve psikologları temsil edecek düzeyde olmadığını ifade etti. "Aldığımız eğitime uygun alanlarda, insanca koşullarda çalışmak için emekten ve toplumdan yana bir meslek yasası istiyoruz" dedi.
Kaynak: BİRGÜN
Psikologlar meslek yasası istiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

TODAP adına açıklamayı okuyan Özge Yılmaz, Türk Psikologlar Derneği'nin psikologların zararına çalışan bir dernek olduğunu, yöneticilerin; çalışan, işsiz ve öğrenci psikologların sorunlarına karşı farkındalık taşımadığını hatta kayıtsız kaldığını söyledi.


'ETİK İHLALİNE KAPI AÇILIYOR'
TPD'nin dar bir akademisyen ve terapist çevrenin çıkarlarını temsil ettiğini ifade eden Yılmaz, "TPD, Meslek Yasası sürecini hak ve etik alanında bir mücadeleden çok, terapistliği kimin yapacağına bir ayrıcalık ve rant kavgası olarak ele almıştır, azınlık bir psikolog grubunu ilgilendiren mesleğin serbest icra yetkisi için tartışırken çoğumuzun çalışma hakkını ellerinden alacak düzenlemeleri dayatmaktan çekinmemiştir" dedi.


TPD'nin psikoloji mezunlarının psikolog ünvanını kullanma yetkisinin 1 yıllık sertifikasyon ve sınav koşuluna bağlanmasını kabul ederek psikoloji mezunlarının işsizleşmesini ve psikoloji lisans eğitiminin değersizleşmesini kabul ettiğini söyleyen Yılmaz, "Psikologluk ünvanı bir ayrıcalık değil, çalışma hakkımızın güvencesidir" dedi.


Yılmaz, hazırlanmakta olan 'Meslek Yasası' tasarısının, psikologların mesleki eğitimine yıllardır hakim olan piyasa mantığının hukuki güvence altına alınmasından başka bir şey olmadığını söyledi.
TODAP üyesi Yılmaz, "Bugün çoğunluğu klinik alanın dışında çalışan psikologlar, çalışma koşullarını düzenleyen ve mesleğinin yeterli bir tanımını yapabilen yasadan yoksun olmanın da etkisiyle işsizlik, güvencesiz çalışma ve görev dışında çalıştırılma gibi birçok hak ihlali ile karşı karşıya gelmektedir" dedi. Yılmaz, TPD'nin bakanlığa sunduğu şartların psikologların var olan haklarını da kaybettireceğini ve psikoloji eğitiminin her koşulda ticarileşmesini, eşitsizleştirilmesini ve niteliksizleştirilmesini sağlayacağı ve etik ihlallerine kapı açacağını ifade etti.

psikolog
meslek yasası
özge yılmaz
türk psikologlar derneği
Yorum (1)
irfan dağ
Türk psikologlar derneğine üye olan her psikolog psikologler derneğinin bu yanlış tutumuna bilmeden destek vermekte ve sanki psikologların tek sözcüsü TPD imiş imajını güçlendirmektedir. TPD yazıda da belirtildiği gibi kısıtlı sayıdaki akademisyenlerin ve klinik psikologların çıkarına bir yasa çıkarmaya uğraşmakta, bunlar dışındaki psikoloji mezunlarına çalışma alanı bırakmamaya uğraşmaktadır. Eğer bu ülkenin üniversiteleri lisans eğitimini tamamlamış psikoloji mezunlarına psikolog ünvanı verdiyse bu ünvana sahip psikologların çalışma alanını daraltmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu ülkede hukuk fakültesini bitiren her avukat istediği davayı alabilmektedir, kimse onlara sen boşanma avukatı değilsin boşanma davası alamazsın, sen ceza hukukunda yükseklisans yapmadın ceza davası alamazsın demiyor. hukukla uğraşanlar heralde bu konuyu TPD den daha iyi biliyordur.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir