Medimagazin logo

Özel hastaneler: Reklama karşıyız fakat...

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, özel sağlık kuruluşlarının her türlü basılı ve görsel yayınlarda reklam yapamamalarını eleştirerek “Milyon dolarlık yatırımlar yapıp alınan cihazları eksi katlara yerleştirip vatandaşları habersiz bırakmak mantıklı değil. Reklama karşıyız fakat; tanıtıma karşı değiliz. Vatandaşın yanlış bilgilendirmesinin önüne geçecek tanıtımlar yapılmalıdır” dedi.
Özel hastaneler: Reklama karşıyız fakat...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özel sağlık kuruluşlarının ruhsatlandırılma ve denetimlerine ilişkin yönetmeliklerde, sağlık kuruluşlarınca, tıbbi deontoloji ve meslek etiği kurallarına aykırı, insanları yanıltan, yanlış yönlendiren, talep yaratmaya yönelik, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış veya yerleşik tıbbi metot haline gelmemiş uygulamalara dayalı tanıtım yapılamayacağı, yalnızca ruhsatında kayıtlı hizmet alanlarına ilişkin bilgilendirme sağlayabileceği, bunun dışında her türlü basılı ve görsel yayınlarda reklam yapılamayacağına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Bu düzenlemenin değiştirilmesi gerektiğine inanan özel sağlık kuruluşları Tüketici Şikayetlerini İzleme ve Değerlendirme Derneği’ne (Sikayetvar.com Derneği) yaptıkları açıklamalar ile şikayetlerini dile getirdiler.

 

Haksız Rekabet Engellenmeli

 

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) reklam konusunda çok hassas diyen Dr. Bahat, “Eğer halkın bilinç seviyesi yüksek değilse reklamlar halkın sağlığını tehlikeye atabilir. Fakat milyonlarca dolarlık cihaz alan işletmelerin tanıtım yapması gerekir. Tanıtım yapılmasına karşı değiliz. Bir cihaza 5 milyon dolar verdiysem bu cihazı eksi kata indirip vatandaşın onu tanımasını bekleyemem. Tabi ‘gel vatandaş gel’ muhabbeti de yapılmamalı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Reklam Kurulu’nun reklamlara ciddi para cezaları var. Sağlık yatırımcısı ve yeni açılan hastaneler tanıtım eksikliğinden dolayı çok mağdur. Tanıtım ceza olmaktan çıkmalı vatandaşın bilgilendirilmesi sağlanmalı ve haksız rekabet engellenmeli” dedi.

 

“Kendi Ayağımıza Kurşun Sıkmayalım”

 

Tanıtım içeriklerinin bir kurulun denetimden geçmesi gerektiğinin altını çizen Bahat, kurulda hangi kurumların olması gerektiğini ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ise şu cümleler ile açıkladı:

 

“Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’nun, Tabip Odasının ve SGK’nın da dahil edileceği bir kurul oluşturulmalı. Gereksiz talep artışlarının da denetlenmesi gerekiyor. Yapılan bugünkü incelemeler ile mağdur durumdayız. İnceleyen birimlerin bilgi birikimi nedir? Amerika’da hastane, ilaç ve doktor tanıtımı yapılıyor. Vatandaşların doğru bilgilendirilmemesi kendi ayağımıza sıktığımız bir kurşundur. Bu nedenle bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.”

 

Hastaneler Üzerine Düşeni Yapmalı

 

Hekim seçme hakkına da değinen Dr. Bahat, son olarak ise “Seçim hakkı var ise tanıtım da yapılmalı. Reklama karşıyız ama tanıtıma karşı değiliz. Doğru tanıtım işin esasıdır. Oluşturulacak kurulun denetiminden geçen hastane tanıtımları billboardlara da asılır afişi de yapılır. Hastaneler de üzerine düşeni yapmalı. Birçok hastanenin internet sitesinde 30 yıldır yapılan işlemleri ilk icat eden kendileri gibi gösteriyorlar. Bu da sektör adına bir sıkıntıdır” şeklinde konuştu.

özel
hastaneler:
reklama
karşıyız
fakat...
Yorum (1)
aslıhan
Ben bu yazıyı da gördüm ya artık hiçbirşeye şaşırmam: Doğumunu bizde yaptır annelere, göz polikliniğinde muayene de ücretsiz:) yakında 3 dogum yaptırana 2 tane de bizden bedava da diyebilirler
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir