Medimagazin logo

Acil tıp dünyası Bezmiâlem’de bir araya geliyor

Dünya Akademik Acil Tıp Kongresi, 26-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Kongreye dünyanın dört bir yanından acil tıp uzmanları katılım gösterecek
Acil tıp dünyası Bezmiâlem’de bir araya geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Tıp biliminin en kritik dallarından olan acil tıp alanının nabzı Türkiye’de atacak. Dünya Akademik Acil Tıp Kongresi’nin atölye bölümü, (World Academic Congress of Emergency Medicine-WACEM) 26-27 Ekim tarihleri arasında, Dünya Akademik Acil Tıp Konseyi (World Academic Council of Emergency Medicine-WACEM) ve Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) organizasyonuyla Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Kongre kısmı ise 28-31 Ekim tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek.

"Acil tıp için çok önemli bir organizasyon"

Kongrenin dünya acil tıp çevreleri için çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Başar Cander, “Kongre; Japonya’dan Malezya’ya, Gana’dan Ekvador’a, İtalya’dan Kanada’ya, Yeni Zelanda‘dan ABD’ye, Rusya’dan Ukrayna’ya 70’ten fazla ülkeden 150 davetli yabancı konuşmacı, 100 Türk davetli konuşmacı ve yerli-yabancı 1000'den fazla uzman hekimin katılımıyla gerçekleştirilecek. Üniversitemizde düzenlenecek atölye kısmında ‘Krize Yanıt Verme, Liderlik ve Yönetim’ teması işlenecek. Ayrıca afet ve acil durumlarda yapılması gereken müdahaleler uygulamalarla gösterilecek. Başta ABD olmak üzere birçok farklı ülkeden 12 kadar uzman hekim, eğitimci olarak atölye çalışmalarında yer alacak” ifadelerini kullandı.

"Tıp ikiye ayrılır: Acil tıp ve diğerleri"

Türkiye’de geçen yıl 400 milyondan fazla poliklinik çalışması yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Cander, “Bu rakamın 130 milyondan fazlası acil tıp olarak kayıtlara geçmiş. Bu da gösteriyor ki gerçekten tıp, ‘acil tıp ve diğerleri’ olarak ikiye ayrılıyor. Nitelik olarak baktığımızda ise herkesin ortak noktalarından biri acil. Mesela 112, kritik hastayı en yakın birime getirir. Dolayısıyla zengini, fakiri, bürokratı, çobanı herkes acilde aynı durumdadır; hayatının en aciz anlarından birindedir. Geçmişte örnekleri olduğu gibi dünyanın en saygın profesörlerinin çalıştığı üniversitelerin hastanelerin sahibi de olsanız arest anında ikinci basamak bir acil serviste hayatınızın en kritik anını yaşıyorsunuz. İşte acil tıp insanları böyle birleştirir” dedi.

"İlk kez Türkiye’de düzenleniyor"

Aynı zamanda Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) ve Dünya Akademik Acil Tıp Konseyi (WACEM) Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Cander şöyle devam etti: 

“Dünya Acil Tıp Akademik Kongresi, her yıl başka bir ülkede gerçekleştiriliyor. Ülkemiz ve üniversitemiz ilk defa bu organizasyona ev sahipliği yapıyor. Geçen yıl Malezya’da gerçekleştirilmişti. Bu yıl kongrenin atölye (workshop) ayağı üniversitemizde olacak. Kongre kısmı ise 28-31 Ekim 2023 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek. Gelecek yılki kongre ise İtalya’nın başkenti Roma’da yapılacak. Ülkemizden dünyaya bir ışık saçmak için hepimiz çalışıyor, çabalıyor olacağız. Dünyanın en geniş kapsamlı acil tıp organizasyonu aynı zamanda ülkemizin tanıtımı açısından da çok büyük önem arz etmekte” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

 

bezmilem vakif universitesi
acil tip
kongre
dunya akademik acil tip kongresi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir