Medimagazin logo

Yaş arttıkça, tüp bebekte başarı oranı azalıyor

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Dilbaz, yaş arttıkça, tüp bebekte başarı oranının azaldığını belirterek, "40 yaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek yöntemiyle gebelik şansı yüzde 5, 45 yaş üzerindekilerde ise yüzde 1'dir" dedi.
Kaynak: CUMHURİYET
Yaş arttıkça, tüp bebekte başarı oranı azalıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Dilbaz, kısırlık teşhisi konulan çiftlerin tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak için sağlık kuruluşlarına başvurduğunu belirtti.
 
Tüp bebek yöntemine başvuran her 4 çiftten yalnızca birinin çocuk sahibi olabildiğini anlatan Dilbaz, "Bütün dünyanın kabul ettiği, kadınlardaki kırılma noktası 35 yaştır. Çünkü, yaşla beraber insanlardaki mevcut olan yumurtalar da yaşlanıyor. Yaşın getirdiği genetik bozukluklar gibi birçok problemler ortaya çıkabilir. Bu hastalarda mevcut yumurta sayıları azaldığı için gebe kalmada sıkıntı yaşanabilir. 40 yaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek yöntemiyle gebelik şansı yüzde 5, 45 yaş üzerindekilerde ise yüzde 1'dir" diye konuştu.
 
Prof. Dr. Dilbaz, tüp bebek yöntemine başvuran her çiftin çocuk sahibi olamadığına işaret ederek, her 4 çiftten sadece biri bebek sevinci yaşayabildiğinden yönteme büyük umutların bağlanmaması uyarısında bulundu.
yaş
arttıkça
tüp
bebekte
başarı
oranı
artıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir