Medimagazin logo

Uyku apnesi hayatı zindan ediyor

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Önerci, ''Horlamak kişinin eşinin ve diğer aile bireylerinin hayatını, uyku apnesi ise kişinin kendi hayatını mahveder'' dedi.
Kaynak: AA
Uyku apnesi hayatı zindan ediyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antalya'da düzenlenen 33. Türk Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Önerci, uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan uyku apnesinin en önemli nedeninin fazla kilo olduğunu söyledi.

Dünyada uyku apnesinin en yaygın olduğu ülkenin ABD olduğunu belirten Prof. Dr. Önerci, kalorili yiyecekler ve fast food ile beslenen ABD'lilerin yaşadığı bu sorunun artık Türkiye'de de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Önerci, ''Horlamak kişinin eşinin ve diğer aile bireylerinin hayatını mahvediyor. Uyku apnesi de kişinin kendi hayatını mahveder. Ağır apnesi olan insanın kalp krizi geçirme riski 10 kat, beyinde kanama veya emboli atma olasılığı da 4 kat fazladır'' dedi.

-Yeni umut-

Uyku apnesi sorununu çözmek için Hollanda'da geliştirilen bir cihazın önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya çıkacağını da kaydeden Prof. Dr. Metin Önerci, bu cihazın, uyku apnesi olan kişilerin uyurken tıkanmasına yol açan uyku pozisyonlarını değiştirmesine yardımcı olacağını belirtti.

Önerci, hastanın uykuya yatarken göğsüne yapıştıracağı bu cihazın bir yandan hastanın solunumunu, bir yandan da horlamasını takip edeceğini, sırt üstü yatıp da soluması durursa hafif bir titreşimle uyararak yatış pozisyonunu değiştirmesini sağlayacağını söyledi.

uyku
apnesi
hayatı
zindan
ediyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir