Medimagazin logo

"Tiroid her 10 kişiden 3'ünü etkiliyor"

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Akcan, Türkiye'de her 10 kişiden 3'ünün tiroid hastalığından etkilendiğini söyledi.
"Tiroid her 10 kişiden 3'ünü etkiliyor"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

KAYSERİ (İHA) -  Akcan "Tiroid bezi hastalıkları, basit guatrdan yaşamı tehdit eden tiroid kanserine kadar değişir. En sık rastlanan hastalıklar, tiroid hormonları üretimindeki düzensizliklerdir" dedi.
 
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Akcan, sık rastlanan tiroid hastalığı hakkında bilgi verdi. Akcan, günümüzde tiroid hastalıklarının birçoğunun tedavisinin olduğunu, tedavi edilmemiş tiroid hastalıklarının ise ciddi ve kalıcı sorunlara neden olabildiğini söyledi. Halkın bu konuda bilinçli, kişilerin ve ailelerin de tiroid hastalıkları konusunda uyanık olmaları gerektiğini belirten Akcan, "Bu kişiler en ufak bir şüphede hekimleri ile temasa
 
geçerek erken dönemde hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Tiroid bezi hastalıkları, basit guatrdan yaşamı tehdit eden tiroid kanserine kadar değişir. En sık rastlanan hastalıklar, tiroid hormonları üretimindeki düzensizliklerdir. Tiroid hormonları aşırı miktarda salgılandığında hipertirodizm, yetersiz miktarda salgılandığında ise hipotirodizm meydana gelir. Tiroid bezinin iltihaplanmasına tiroidit adı verilirken, tiroid bezinin normalden büyük olması ise guatr olarak adlandırılır.
 
Guatrda, tiroid bezi büyümüştür ancak fonksiyonlarında bozulma yoktur. Bu büyüme tek ya da çok sayıda (multinoduler guatr) nodül oluşumu şeklinde olabilir" diye konuştu.
 
Hipertiroidizmde bugün için 3 farklı tedavi yönteminin mevcut olduğunu bildiren Akcan, hastalığın tüm tedavi yöntemlerinden bahsederek, "Bunlar antitiroid ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve radyoaktif iyot tedavisidir. Antitiroid ilaçlar hastalığın alevlenmesini önleyebildiği gibi cerrahi tedaviye ya da radyoaktif iyot tedavisine hazırlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Bu ilaçları kullanmadan önce, hastaların bu ilaçları uzun süre kullanmaları gerekebileceği ve tedavi kesildiğinde her iki hastadan birinde hastalığın tekrar alevlenebileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Cerrahi tedavi; tiroid bezi bası yapacak kadar büyüyen, antitiroid ilaç tedavisine rağmen tekrarlayan hastalığı olan, ilaca bağlı ciddi yan etki gelişen, büyümüş tiroid bezi nedeniyle estetik kaygısı olan, hastalığı ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamayan, tedavinin hemen ardından gebe kalmayı düşünen ve çocuk hastalara önerilir. Radyoaktif iyot tedavisi ise yaşlılık ve ek problemlerinin ağırlığı nedeniyle cerrahi uygulanamayacak olgularda tercih edilmelidir" şeklinde konuştu.
"tiroid
her
10
kişiden
3'ünü
etkiliyor"
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir