Medimagazin logo

Stresten gülümseyerek kurtulun

Uzman Psikolog Aylin Sezer, yoğun iş temposu ile birlikte gelen stresi gülümseme ile çözüme kavuşacağını söyledi. Sezer, stresin bu şekilde kontrol altına alınması ile faydalı hale getirilebileceğini kaydetti. Uzman Psikolog Aylin Sezer, stresin kontrol altında tutulabilmesi durumunda hayatı daha üretken hale getirerek, motive edici bir unsur haline geldiğini ifade etti. Stresin bu olumlu yanında bir de olumsuz yanı olduğunu dile getiren Sezer, stresin aşırı derecede yaşandığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüştüğüne dikkat çekti.
Kaynak: CİHAN
Stresten gülümseyerek kurtulun
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmenin yollarının mevcut olduğunu belirten Sezer, iş yaşamında ki stresin nedenleri arasında iş yükü, fazla mesai, belirsiz görev, uygunsuz iş ortamı, baskı, iş güvensizliği, işsizlik, çalışanlar arası anlaşmazlıklar ve kişisel özelliklerine ve yeteneğine uygun olmayan işleri gösterdi.

Sezer, stressiz bir hayat beklentisi yerine stresle başa çıkabilmek için dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulanmasının daha iyi olacağı dile getirerek, şu tavsiyelerde bulundu: "Yoğun tempoda çalışan kişilerin belirli aralıklarla mola vermeleri, dik oturup, insanların sevdikleri şeyleri olmak istedikleri yerleri hayal etmeleri, işi eve getirmemeleri, kişilerin kendilerine vakit ayırmaları ve yapabileceğinizden fazla sorumluluk almamaları gerekir."

Sezer, stresle ve öfkeyle başa çıkmanın yolunun acele karar vermemek ve nefes alma tekniklerini deneyerek sakinleşmeye çalışmak olduğunu ifade etti. Gülümsemeyi, iyimser ve esprili olmanın strese en iyi çözüm yollarında birisi olduğunu dile getirdi.

sağlık haberleri
stres
stresten kurtulmak
stresin çözümü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir