Medimagazin logo

Son 4 yılda 2,2 milyon kişi sigarayı bıraktı

Düzce İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Rıfat Poyraz, ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Son 4 yılda 2,2 milyon kişi sigarayı bıraktı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Rıfat Poyraz, açıklamada yapılan uygulamalar ve çalışmalar sonucunda son 4 yılda Türkiye’de 2,2 Milyon kişinin sigarayı bıraktığını söyledi.
 
 
Poyraz, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında tüm dünya ülkelerinde her yıl 31 Mayıs günü belirlenen tema kapsamında ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanmaktadır. Tütün kontrolünde temel amaç; tütün ürünleri tüketiminin başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla ispat edilmiş sebep-sonuç ilişkisi nedeniyle kullanım yaygınlığı dikkate alınarak, tüketimi azaltmak, özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif etkilenimi ortadan kaldırmaktır. DSÖ, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Gününün temasını 2014 yılı için ‘Tütün ürünlerinin vergilerinin artırılması’ olarak belirlemiştir.
 
 
 Örgüt, üye ülkeleri vergi artırımına davet etmektedir. Araştırmalar göstermiştir ki, tütün ürünlerine uygulanan vergiler tütün ürünleri tüketimini azaltmakta, en önemlisi de gençlerin sigaraya başlamasını önemli oranda engellemektedir. Tütün ürünleri fiyatındaki yüzde 10’luk bir artış, tüketimi yüzde 8’e kadar azaltmakta olup, bu oranın insan sağlığı için etkisi tartışılmazdır. 
 
 
Küresel tütün salgınını önlemek üzere DSÖ öncülüğünde hazırlanan ve bugün itibarıyla 178 ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) kapsamında yapılan mücadelede önemli adımlar atan ülkemiz, tütün kontrolü alanında etkin düzenlemelere ve uygulamalara sahip en iyi ülkeden biri olma başarısını göstermiş bulunmaktadır. Türkiye, DSÖ’nün 2013 Küresel Tütün Salgını Raporu’na göre tütün kontrolünde belirlenen tüm kriterleri sağlayan ilk ve tek ülke konumundadır. 
 
 
Ülkemizde tütünle mücadelede sürdürülen programın etkinliği ölçülmüştür. Bu Ölçümler DSÖ ve TÜİK işbirliğinde yapılmış olup bu çalışmalar sonucunda 2008 yılında yüzde 31,2 olan ülke genelindeki sigara kullanma oranının 2012 yılında yüzde 27,1’e düştüğü görülmüştür. Yani 4 yılda, 15 yaş üzeri nüfusta sigara kullananların sayısı yaklaşık 2,2 milyon azalmıştır. Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde, çalışan ve müşterilerle ülke genelinde toplam 44 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; müşterilerin yüzde 22’si restoran, kafe gibi eğlence hizmeti veren işletmelere daha sık gittiğini, müşterilerin yüzde 73’ü kapalı alanlarda sigara içilmesini engelleyen yeni yasa konusunda bazı kişilerin yakınmaları olsa dahi, genel olarak kabul gördüğünü, işletme sahiplerinin 33,2’si, müşterilerin yüzde 25’i Kanun sonrasında içme sıklığını azalttığını, işletme sahiplerinin yüzde 2,3’ü, müşterilerin yüzde 3,5’i Kanun sonrasında sigarayı bıraktığını ifade etmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan ve 10 Temmuz 2013 tarihinde Panama’da açıklanan “2013 Küresel Tütün Epidemisi Raporu”nda, Türkiye’nin MPOWER kriterlerinin tamamını karşılayan ilk ve tek ülke olduğu, tütün kontrol çalışmalarında tüm dünyaya örnek gösterildiği resmen ilan edilmesi gururunu halkımızla paylaşıyor, 4207 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünleri tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 SABİM, ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarmayı, Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğü Dumansız Hava Sahası İrtibat Merkezi yada Halk Sağlığı Müdürlüğünü direk arayarak yasanın uygulanmasına destek vermelerini bekliyoruz.
 
 
 
 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü münasebetiyle, İlimiz Düzce’de de tütün kontrolüne yönelik çalışmalarımıza destek veren kamu ve sivil tüm paydaş kurum ve kuruluşlarına, medya kuruluşlarına ve yüksek duyarlılığa sahip vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
4
yılda
2
2 milyon
kişi
sigarayı
bıraktı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir