Medimagazin logo

Sıcak havada abur cubura dikkat!

Yaz sıcaklarının artması, büyükleri olduğu kadar küçükleri de etkiliyor. İçme sularındaki ve kullanılan sulardaki mikroplar, yıkanmadan yenilen meyve ve sebzeler, çocuklarda ishale davetiye çıkartıyor.
Kaynak: ZAMAN
Sıcak havada abur cubura dikkat!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Önce kusma, sonra hafif bir karın ağrısı, halsizlik, hafif ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan ishal, bebek ve oyun çağındaki çocuklarda daha sık görülüyor. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Ayzıt Atabek, sıvı kaybının çok fazla yaşandığı bu durumda, hastaneye yatırarak tedavi etmeyi öneriyor. Atabek,

“Sıvı kaybının karşılanabilmesi için evde hazırlanılmaya çalışılan sıvıları kesinlikle önermiyoruz. Çünkü bu sıvıların içerisine konulan maddelerin oranları tutturulamayabiliyor. Bunun yerine aile hekiminin yazdığı ‘ors’ denilen sıvıları kullanmak daha doğru.” diyor. İshal vakalarında ailelerin çocuklara hamburger, patates kızartması, çikolata gibi yiyecekler yedirmesinin yanlış olduğunu belirten uzman, “İshali daha çok tetikleyen bu gıdaların aksine çocuğa, yağsız, az şekerli gıdalar verilmeli. Haşlanmış patates, muz ve pirinç gıdası ishalde alınması gereken gıdalardan ise sadece birkaçı.” diye konuşuyor.

sıcak
havada
abur
cubura
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir