Medimagazin logo

Otizm 6 aylıkken fark edilebilir

İngiliz bilim adamlarına göre otizm, bebek 6 aylıkken bile fark edilebiliyor.
Otizm 6 aylıkken fark edilebilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji'nin araştırma ekibinden Profesör Mark Johnson, BBC'ye verdiği demeçte, söz konusu çalışma hakkında bilgi verdi.


Profesör Johnson, araştırmada, yaşları 6 ile 10 aylık olarak değişen 104 çocukta otizmin erken belirtileri ve bebeklerin beyin dalgalarındaki farklılıkların incelendiğini belirtti. Johnson, bu bebeklerin yarısının hastalık riski taşıdığının bilindiğini, çünkü otizm hastalığına yakalanan büyük kardeşleri olduğunu, geri kalanların ise düşük risk grubunda olduğunu söyledi.


Otistik ve yaşı büyük olan çocuklarda göz teması eksikliği olabileceği için bebeklere insan yüzlerinin yer aldığı fotoğrafların gösterildiğini, kafatası derisine yerleştirilen algılayıcıların beyin faaliyetindeki farklılıkları incelediğini kaydeden Johnson, ''Fotoğrafların her birine baktıkları zaman otizm geliştirmeyen düşük ya da yüksek risk grubundaki bebeklerin beyin dalgalarında büyük bir fark vardı. Otizm geliştiren bebeklerin beyin dalgalarında ise çok küçük bir fark bulunuyordu'' dedi.


Bunun yüzde yüz hastalığı belirleyici olmadığını ifade eden Profesör Mark Johnson, ''Tüm belirtilerin başlangıcından önce, eğitim programlarıyla hastalığa müdahale edebilirsek, en azından bazı vakalarda tüm belirtileri hafifletebiliriz'' dedi.

otizm nedir
otizm belirtileri
otizm çeşitleri
otizm testi
otizm tedavisi
otizm ilacı
otizm ne zaman farkedilir
down sendromu
otizm nedenleri
folik asit
gebelik
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir