Medimagazin logo

Neden günlük lens kullanmalısınız?

Günlük lensler kullan at lens olarak bilinmektedir. Kullan at lenslerin kullanım mantığı her gün farklı bir lens takmanızdır. Bu sayede lenslerinizle geceleri veya çıkardığınız zaman ekstra bir uğraş içine girmeniz gerekmez. Özellikle çalışma yaşamında çok fazla aktif rol oynayan ve kendine ayıracak zamanı çok az olan kişiler için günlük lensler hayat kurtarıcı bir niteliğe sahip olmuştur
Neden günlük lens kullanmalısınız?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Günlük Lenslerin Genel Avantajları

Günlük lenslerin kesinlikle temizlenme gibi bir durumu söz konusu değildir. Uzun süreli lensleri biliyorsunuz ki temizliklerinin yapılması şarttır. Bu temizlik durumu söz konusu olunca lenslere özel olan solüsyonları satın almanız gerekmektedir. Buda lens kullanıcıları için artı maliyeti beraberinde getirmektedir. Günlük lenslerin herhangi bir temizleme durumu söz konusu olmadığı için daha uygun maliyetli ve sağlıklı seçenekler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak aylık lenslerin günlük bakımları da oldukça vakit almaktadır. Günlük lensler sayesinde bu zamanı sıfıra indirmeniz mümkündür.

Günlük lensler daha hijyeniktirler. Aylık lensleri ne kadar temizlersek temizleyelim mikrop kapma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Günlük lenslerin kullanıp atılması özelliği sayesinde kontaminasyon ihtimali oldukça düşmektedir. Günlük kullan-at lensler sayesinde gözünüzdeki alerjik durumlar, mikrop kapma ve benzeri problemler en aza indirgenmektedir.

Hangi Göz Hastalığında Hangi Günlük Kullan-At Lensleri Tercih Etmemiz Gerekiyor?

Günlük kullan-at lensler birden çok farklı göz kusuru için kullanılabilmektedir. Günlük lenslerin piyasada şu türleri bulunmaktadır;

Miyop lensler; uzağı net olarak göremeyen hastalar için üretilen lensler türüdür. Günlük olarak kullanıma uygun bir lenstir. Yakın görmeyle alakalı herhangi bir sorun yaşamayan hastaların kullandığı lens türüdür.

Astigmat lensler; bulanık gören hastalar için üretilen lensler türüdür. Gözümüzü rahatsız edecek olan ışıklara karşı ekstra bir koruma sağlamaktadır.

Hipermetrop lensler; yakını net olarak göremeyen hastalar için üretilen lens türüdür. Özellikle raporlarla uğraşan kişilerin günlük hatta çok fazla kullandığı lens türüdür.

Multifocal lensler hem uzak ve hem yakını göremeyen hastalar için çok fonksiyonlu olarak üretilen lensler türlerindendir.

Neden Günlük Kullan-At Lens Çeşitlerini Kullanırız?

Günlük lensler genellikle yumuşak yapıya sahiptirler, bu yüzden göze batma ihtimali oldukça azdır. Kullan-at özelliğe sahip olduklarından dolayı oldukça kolay kullanımı söz konusudur. Örneğin sabah kullandığın günlük lenslerinizi akşam saati geldiğinde ise çıkartıp çöpe atarsınız. Günlük lensleri bir kere kullandıktan sonra ikinci defa kullanma ihtimaliniz söz konusu değildir. Çünkü tek kullanımlık özelliğe sahiptirler. Her gün yeni bir kullan-at özellikteki lensleri tercih ettiğinizde bu sizler için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Çünkü daha güvenlidir ve daha sağlıklıdır.

Kullanım sürelerine göre kontakt lens çeşitleri nelerdir?

Kontakt lensler kendi içinde kullanımı kullanım süreleri ve çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Bunları sizler için sıraladık;

Yeniden Kullanılabilir Kontakt Lensler

Genel olarak 2 tür yeniden kullanılabilir lens türü bulunmaktadır: Bunlar yumuşak ve sert lensler olarak iki farklı çeşittir.

Yeniden Kullanılabilir Yumuşak Lensler: Yeniden kullanılabilir yumuşak türdeki lensler belirli bir süre boyunca günlük olarak genellikle bir hafta ya da bir ay arası kullanım ömrü bulunan lens türü arasında yer almaktadır.

Yeniden Kullanılabilir Sert LenslerGP veya RGP lensler olarak da adlandırılmaktadır. Gaz geçirgen özelliği bulunan bu lenslerin (yeniden kullanılabilir sert lensler) kullanım süreleri hemen hemen bir yıldır.

Yeniden kullanılabilir özelliği bulunan olan kontakt lenslerin olası mikrop ve enfeksiyonları önlemek ve en aza indirmek için her gün kontakt lens solüsyonu ile dezenfekte işleminin yapılması gerekmektedir. Yeniden kullanılabilir lensleri tercih etmek isterseniz hastalarımızın aşağıdaki maddelere dikkat etmelerini öneriyoruz:

Lenslerinizi çıkarma işleminizi gerçekleştirdikten sonra lens solüsyonunuz ile ovalayarak temizleyiniz.

Lenslerinizi ovalayarak temizledikten sonra kontakt lens solüsyonu ile durulamanız gerekmektedir.

Temizleme işlemini bitirdiğiniz lensleri bir gece boyunca kontakt lens solüsyonunda bekletiniz.

Bir kere kullanmış olduğunuz dezenfekte solüsyonunu tekrar kullanmayınız veya doldurmayın. Her bir temizlik için yeni kontakt lens solüsyonu kullanmanızı öneririz. Aynı kontakt lens solüsyonunu ikinci defa kullanmak enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Doktorunuzun önerdiği solüsyonu kullanınız

 Solüsyondaki talimatları dikkatlice inceleyiniz ve talimatlara uyarak temizleme işleminizi gerçekleştiriniz.

Lens kutunuzu ayda en az iki kez olacak şekilde değiştiriniz.

 

gunluk lens
lens cesitleri
kullan at lens
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir