Medimagazin logo

Mevsimsel depresyona dikkat!

Psikolog Nilüfer Şişman, 'kış depresyonu' olarak bilinen duygulanım bozukluğu aslında bahar aylarıyla birlikte de ortaya çıkabileceğini söyledi.
Mevsimsel depresyona dikkat!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Meltem Hastanesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü Psikolog Nilüfer Şişman, kış aylarında ortaya çıkan ve genellikle "kış depresyonu" olarak bilinen duygulanım bozukluğu aslında bahar aylarıyla birlikte de ortaya çıkabileceğini söyledi.Psikolog Nilüfer Şişman, Kış depresyonunun nedenleri yaz depresyonuna oranla daha net göründüğünü ifade ederek, "ancak mevsimsel depresyonlarda da 24 saatlik günlük siklusun değişimi, genetik faktörler, stresle bağlantılı faktörler ve bunların kombinasyonları etken olabilmektedir" dedi.
Psikolog Nilüfer Şişman, mevsimsel depresyonun belirtilerinin şunlar olduğunu ifade etti: "Ümitsizlik hali, ilgi ve istek kaybı, anksiyete (endişe, kaygı), uykusuzluk, aşırı hassasiyet, çabuk kızmak, sinirlilik heyecan, huzursuzluk, sözel ve motor etkinliklerde artış, iştah kaybı,seksüel dürtülerde azalmadır”.
 
Mevsimsel duygulanım bozukluğunda güneş ışığının önemli rol oynadığı söyleyen Şişman, "Mevsimsel depresyonda fizyolojik, kimyasal ve genetik dışında bireysel faktörlerin ve kişinin bireysel geçmişinin etkisi de önemlidir. Geçmişte yaşanılan travmatik bir olayın neden olduğu depresyon, her yıl aynı dönemlerde tekrar hatırlanarak da mevsimsel depresyona yol açabilir" dedi.
 
Tanı konulması için depresyon halinin yılın aynı döneminde birden fazla tekrarlanması gerektiğine vurgu yapan Psikolog Nilüfer Şişman, "Stresten mümkün olduğu kadar uzak durulması da bu dönemin daha rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır. Yukarıdaki belirtiler yaşanıyorsa en kısa zamanda konuyla ilgili bir uzmana danışılması gerekmektedir" dedi.
mevsimsel
depresyona
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir