Medimagazin logo

Mantar enfeksiyonlarına dikkat'

Deri mantarları tedavi edilmezse başka deri sahalarına yayılabilir ve tırnakları da tutabilir'
Mantar enfeksiyonlarına dikkat'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Prof. Dr. Köksal Alpay, antibiyotikler, deri devamlılığının bozulması ve diyabet gibi hastalıkların mantar enfeksiyonlarına zemin hazırladığını belirterek, “Deri mantarları tedavi edilmezse başka deri sahalarına yayılabilir ve tırnakları da tutabilir” dedi. 
 
 
Medical Park Samsun Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Köksal Alpay “mantar enfeksiyonları” hakkında bilgi verdi. Dr. Alpay, “Mantar enfeksiyonları hasta kişilerin derisinde kızarıklık, kepeklenme, su dolu kabarcıklar, lekeler, yarıklar beyaz plaklar şeklinde görülür. Hastalarda şiddetli kaşıntı olur. Terleme, Islak ve nemli ortamlar mantar enfeksiyonunun gelişmesini kolaylaştırır. Ayrıca antibiyotikler, deri devamlılığının bozulması ve diyabet gibi hastalıklar mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Deri mantarları tedavi edilmezse başka deri sahalarına yayılabilir ve tırnakları da tutabilir” diye konuştu.
 
 
Prof. Dr. Köksal Alpay şu bilgileri verdi: “Yüzeyel mantar enfeksiyonlarının yaygın epidemiyolojik araştırmaları yapılmadığından, bu enfeksiyonların bölge, yaş, cinsiyet ve ırka göre dağılımı iyi tanımlanmamıştır. Yüzeyel mantar enfeksiyonları rapor edilebilir enfeksiyonlar olmadığı için mevcut verilerin çoğu, hastanelerde medikal tedavi arayan hasta kayıtlarından elde edilmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki verilere göre dermatoloji polikliniğine gelen hastaların yüzde 5'inde bir yüzeyel mantar hastalığı olup, erkek popülasyonun yüzde 90'ından fazlasında, 40 yaşına kadar en azından bir kez geçirilmiş bir mantar enfeksiyonuna yakalandığı hesaplanmıştır.” 
 
 
Yüzeyel mantar enfeksiyonlarının genellikle deride kırmızı kepekli yamalar şeklinde görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Alpay, “Bu yuvarlak veya oval halkalar tedavi edilmezse genişler, merkezde iyileşme görülürken kenarları aktif ve kızarıktır. Deri mantarları tedavi edilmezse başka deri sahalarına yayılabilir ve tırnakları da tutabilir. Tedavisi genellikle lokal olarak yapılır. Bazı durumlarda lokal tedaviye sistemik ilaçlar ilave edilebilir” şeklinde konuştu. 
mantar
enfeksiyonlarına
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir