Medimagazin logo

Liposuction nedir, yöntemleri nelerdir?

Vücut konturu ile vücut oranlarını düzeltme işlemi olan liposuction, kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir operasyondur
Liposuction nedir, yöntemleri nelerdir?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Vakumlu yağ çektirme ya da yağ aldırma anlamlarına gelen liposuction bir estetik ameliyatıdır. Vücudun değişik bölgelerinde birikmiş fazla yağ dokusunun vücut dışına çıkarılması olan liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Vücut konturu ile oranlarını düzeltme işlemidir. Özellikle yaşla birlikte vücudun farklı bölgelerinde biriken yağlar belli bir zaman sonra egzersiz ve diyetle yok olmayabilir.

Liposuction Selülitleri Yok Edebilir mi?

Ağırlıklı olarak kadınlarda görülen selülit liposuction ile tamamen yok edilmese de, belli bir oranda kaybolmaktadır. Liposuction ile birlikte diyet ve spor gibi başka aktivitelerle de desteklemek gerekir. 

Liposuction Hangi Durumlarda Yapılır?

Liposuction operasyonu çoğunlukla aşırı kilo almış ve egzersizle kilo veremeyen kişilerin veya gebelik ve doğum sonrasında biriken yağların giderilememesi durumlarında liposuction uygulanır. Ancak bazen kişiler çok kilolu olmasa da vücudunun belli bölgelerinde çok fazla yağ birikimi olan kişiler spor ve diyet ile de bu yağları gideremez ise liposuction ameliyatına başvurabilir. Liposuction fiyatları ve ameliyatla ilgili diğer sorular için hastane ve uzman doktor ile görüşülerek bir karara varılmalıdır. Her şeyden önce kişinin kararını tam olarak vermiş olması ve hem bedenen hem de psikolojik olarak buna hazır olması gerekiyor.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Liposuction ameliyatı uygulanırken farklı yöntem ve teknikler kullanılır. Bu teknikler:

 • ·         Islak teknik liposuction
 • ·         Ultrasonik liposuction
 • ·         Lazer liposuction

Olarak sayılabilir. Uzman doktorun yaptığı muayeneler sonucunda vereceği karara göre en uygun teknik belirlenir ve operasyon gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında doktor tavsiyelerinin sıkı bir şekilde uygulanması ile başarılı bir sonuç da elde edilebilir.

Liposuction Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Liposuction öncesi kişinin ruhsal ve fiziksel olarak ameliyata hazır olması son derece önemlidir. Ancak önceden belirtmekte yarar var, liposuction öncesi enfeksiyon ve benzeri hastalıklara yakalanan kişilerin bu ameliyatı ertelemesinde fayda vardır. Bu hastalık geçirilmiş ise de, en az 4 hafta geçmesi gerekir. Aynı şekilde, hastaya refakat edecek kişinin de koronavirüs ve benzeri enfeksiyon hastalıklarına yakalanmamış olması gerekiyor.

Kalp, şeker, astım gibi hastalığı olan hastalar ilaçlarını düzenli kullanıyor olmalı ve doktor tavsiyesine göre bu operasyonu geçirmelidir. Alkol ve sigara kullanımı sonlandırılmalı ve kullanılan aspirin ve vitaminler bırakılmalıdır. Doğum kontrol haplarını da kullananlar bırakmalıdır. Gebelik ihtimali olanlar için kesinlikle çok sakıncalıdır. En az 3 ay sonra gebelik planlanmalıdır.

Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 •  
 • ·         Liposuction sonrası 2-4 saatin ardından ağız yoluyla beslenmeye geçilir ve hasta kısa yürüyüşler yaptırılır
 • ·         Hastanın ameliyat gününü hastanede geçirmesi daha doğru olacaktır. Hastaya ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır
 • ·         İlk hafta hastanın vücudunda ödem olabilir ancak ikinci haftadan itibaren gerilemeye başlar
 • ·         5-10 gün sonra hasta günlük aktivitelerine dönebilir
 • ·         Bir ay boyunca ağır egzersizler önerilmez ve 4-6 hafta boyunca korse giyilir
 • ·         1-3 ay içerisinde hasta tam olarak iyileşir
 •  

Liposuction Kimler Olmalı?

 •  
 • ·         Fiziksel ve ruhsal olarak tamamen sağlıklı olanlar
 • ·         Boy kilo oranı normal sınırlarda olanlar
 • ·         Cilt yapısı sıkı ve esnek olanlar
 • ·         Ameliyattan gerçekçi bir beklenti içinde olanlar
 • ·         Kronik herhangi bir hastalığı olmayanlar
 • ·         Yağ birikiminin vücudun belli bölgelerinde toplanmış kişiler

Liposuction ameliyatını yaptırabilir.

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatları uygulamanın yapılacağı bölge sayısına, uygulamanın yapılacağı hastane veya kliniğe, uygulanacak tekniğe ve doktora göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ilave bir hizmet ya da uygulama alınması durumunda farklı bir fiyatlandırma olabilir bu yüzden güncel fiyatlar için hastane ile iletişime geçilmedir.

Bilgi için hemen tıklayın.

liposuction
ameliyat
kilo verme
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir