Medimagazin logo

Kontak lens kullanımı ile ilgili mutlaka bilinmesi gerekenler

Kontak lensin yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda çoğunlukla görünümleri için gözlük takmak istemeyen kişiler doktorlarından lens talebinde bulunurken, bugün sağladığı birçok avantaj nedeniyle doktorlar da doğrudan kontak lens kullanımını önerebiliyor. Bütün yararlarının yanında kontak lens de doğru yerden alınmadığı ve doğru kullanılmadığı zaman sağlık riski oluşturabiliyor. Bu konuda Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi ve İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Erdal Yüzbaşıoğlu önemli bilgiler verdi.
Kontak lens kullanımı ile ilgili mutlaka bilinmesi gerekenler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kontak lensin kullanıcılarına sağladığı en büyük avantaj görüş kalitesi. Kenar görüntüsünü engelleyen bir çerçeve olmadığı ve optik düzeltme özellikleri bakışın her yönünde aynı olduğu için daha geniş bir görüş alanı ve daha iyi derinlik algılanmasını sağlıyor. Görünümüne önem veren kişiler açısından önemli bir psikolojik rahatlık getiriyor, kişi doğal görüntüsünde olduğu için kendini daha iyi hissedebiliyor. Göz rengi farklı olan, gözbebeklerinde görünüş sorunları olan kişiler için de iki gözü aynı hale getiren özel prostetik lensler kullanılabiliyor.

Bazı mesleklerde ise özelikle göze yakın aletlerle çalışan kullanıcılar tarafından çok tercih ediliyor. Örneğin cerrahi müdahale yapan doktorlar, fotoğrafçılar, mikroskop, teleskop gibi araçlar kullanan araştırmacılar için kontak lens büyük rahatlık sağlıyor. Sık sık iç dış mekan değiştiren satışçılar yağışlı havalardan etkilenmedikleri için kontak lensi tercih edebiliyorlar. Bunun dışında spor yapanlar için de kullanımı çok konforlu. Eğlence sektöründe çalışanlar ve doğrudan göz temasına önem verenler için de kontak lens her zaman tercih nedeni oluyor. Ayrıca herhangi bir göz kırma kusuru olmadığı halde farklı göz renklerini denemek isteyen kullanıcılar için de optik mağazalarda çok doğal görünümlü kontak lensler bulunabiliyor.

“Kontak lens kullanımında hijyen en önemli konudur”

Bütün bu yararlarının yanında kontak lens de doğru yerden alınmadığı ve doğru kullanılmadığı zaman sağlık riski oluşturabiliyor. Bu konuda İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Erdal Yüzbaşıoğlu şu noktalara dikkat çekiyor:

“Kontak lensler mutlaka göz hekimi muayenesinden geçerek kullanılmalıdır. Gözün lense uyumu, gözyaşı miktarı, gözün çapı ve temel eğrisi hekim tarafından ölçülmeli ve hastanın bir kırma kusuru yani göz bozukluğu varsa numarası ile reçete edilmelidir. Muayene edilmeden lens kullanımı bazen tedavi edilmesi son derece güç ve uzun soluklu olan, bazen de kalıcı sekel bırakan göz hasarlarına neden olabilmektedir. Oysa uzman doktor muayene, önerisi ile ve doğru yerden temin edilen lensler lens kullanıcısının hayatına ve yaşam kalitesine olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Kontak lens kullanımında hijyen en önemli konudur. Kullanımdan önce eller kalıp sabunla iyice yıkanmalı ve kağıt havlu ile kurulanmalıdır. Lens takılan parmaklarda tırnaklar kısa olmalıdır ve göz makyajı lens takıldıktan sonra yapılmalıdır. Lens çıkarırken de aynı sıra takip edilmelidir. Eğer günlük kullan-at lens kullanılmıyorsa lens kabındaki solüsyon her kullanımda mutlaka değiştirilmelidir. Lens solüsyonu dışında serum fizyolojik veya içme suyu gibi solüsyonlar asla kullanılmamalıdır.

 

 

Kullanıcıları en çok uyardığımız nokta ise lens kullanım süreleridir. Lensle zorunlu olmadıkça gece boyunca uyumamak gerekir. Bu uzun vadede sağlık sorunlarına yol açar. Bugün teknolojinin gelişmesiyle kontak lensler çok daha konforlu hale geldiğinden kullanıcılar bazen gözünde lens olduğunu unutabilmektedir ancak rahat hissetseler bile gece uyurken lensleri çıkarmaları gerekmektedir. Önerdiğimiz en doğru kullanım şekli kontak lens kullanıcısının akşam evde lenslerini çıkararak gözlüğüyle zaman geçirmesidir.

Hijyenin ardından, gözlük reçetesindeki numaralarla yalnızca ucuz diye kaynağı belli olmayan internet firmalarından online lens satın alınması da kullanıcılar için ikinci en büyük riski oluşturmaktadır. Kontak lensler mutlaka göz doktoru muayenesi sonrası kontak lens reçetesi ile optik mağazalardan alınmalıdır.”

“İnternette lens satışı kesinlikle yasal değildir”

Türkiye’deki optik mağazaların %90’ına hizmet veren lens deposu Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi de Internet’te online kontak lens satışları hakkında bilgi verdi.  “Kontak lens doğrudan gözün korneasına takılan tıbbi bir protezdir ve bir sağlık ürünüdür. Bu bakımdan satış ve pazarlaması 5193 sayılı “Optisyenlik Hakkında Kanun” hükmünde, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu’nun yönetmelikleri kapsamında yürütülür. Kontak lens kullanmak isteyen kişiler göz kırma kusuru olmasa bile, renkli lens takacak olsalar bile mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmeli ve lenslerini doktorun reçetesi ile optik mağazadan satın almalıdırlar. İnternette lens satışı kesinlikle yasal değildir.”diyen Erol Harbi,  “Bu işletmeler denetimden geçmedikleri için sahte, kaçak ya da süresi geçmiş ürünlerin satışını yapıyor olabilirler. Bugün Türkiye'nin tanınmış internet e-ticaret sitelerinde kontak lens bulamazsınız. Çünkü kurumsal şekilde yönetilen marka bilinirliliği yüksek e-ticaret siteleri yasal olmadığı için asla kontak lens satışı yapmazlar. Lens sözcüğünü içeren isimli küçük işletmeler ucuz lens satışıyla, kullanıcıların dikkatini çekerek satışlarını sürdürmektedir. Bunlar optik mağaza belgesi sunuyor olsa bile internet mecrası optisyenlik müessesi tanımına girmediği için kullanıcıların dikkatli olup internetteki firmalardan kontak lens almamaları kendi göz sağlıkları açısından çok önemlidir. Sahte, kaçak, süresi geçmiş lenslerin bilinmeden kullanımı çok ciddi görme sorunlarına yol açabilir.” diye konuştu.

kontak lens
hijyen
doc. dr. erdal yuzbasioglu
kontak lens kullanımı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir