Medimagazin logo

Kısıldı deyip geçmeyin

Özellikle griple gelen ve önemsenmeyen ses kısıklığı çok ciddi bir hastalığın habercisi olabilir!
Kaynak: Sözcü
 Kısıldı deyip geçmeyin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Sesin insan hayatındaki önemi uzun yıllardan beri herkes tarafından bilinmektedir. Konuyla ilgilenenler ‘sesi’ insan ruhunun ifadesi olarak tanınlanmaktadır. Ses bir insana özgü kişiliğin ,eğitiminin, kültür yapısının ve duygusal halinin bir yansımasıdır. Ses hastalıkları günümüzde milyonlarca kişinin günlük yaşantısını etkileyen önemli bir problemdir. Ses problemi bulunan bir hastanın tedavisinde hastanın sesine olan gereksinimi çok önemlidir. Sahne sanatçısı, spiker, avukat gibi kişilerin mesleki yaşantılarını üst düzeyde etkileyebilir. Hayatını beden gücüyle kazanan bir kişinin mesleki yaşamını etkilemez ama hayatı tehdit edebilecek bir hastalığın belirtisi olabilir.

SES KISIKLIĞININ NEDENLERİ

Ses kalitesi kişinin sessinin onu dinleyen kişi üzerinde bıraktığı işitsel izlenimdir. Ses teli üzerinde yarık bulunması , ses telleri arasında perde bulunması gibi doğumsal anamoliler ses kısıklığı nedenidir. Trafik kazaları nedeniyle oluşacak gırtlak travmaları, delici aletlerle oluşan yaralanmalar, gırtlak üzerine herhangi bir sebeple yapılan cerrahi müdahaleler, gırtlağın enfeksiyonları, allerjiye bağlı gırtlakta meydana gelen şişmeler, ses kalitesini bozan nedenlerdir. Gırtlağın hatalı ve fazla kullanılması sonucunda ses teli nodülü veya ses teli polibi gibi lezyonlarda ortayaya çıkabilir…

SESİ KORUMAK İÇİN BUNLARI YAPABİLİRSİNİZ

Ses tellerinin yeterli titreşe bilmesi için üzerinde ince bir mukus tabakası ile kayganlaştırılması gereklidir. En iyi kayganlaştırıcı ise bol içilen sudur. Altın kural mümkün oldukça su içmektir. Kahve,çay,alkol gibi içecekler suyu vücuttan uzaklaştırdıkları için ses tellerinin kurumasına sebep olur. Bu içecekler az miktarda alınmalı ve alındığında denge sağlamak için bol su içilmelidir.

Ses tellerinin nemini bozan diğer faktörde hava kuruluğudur. Gaz ve elektirik sobaları klimalı ortamlar ve iklimi kuru olan bölgeler de bulunmak ses tellerini olumsuz etkiler. Böyle bir durumda geceleri nemlendirici kullanarak dengeleme yoluna gidilebilir.

Boğaz temizleme ve şiddetli öksürme de ses ve ses tellerini zedeler. Boğaz temizleme ve öksürüğün en sık sebeplerinden birisi ses telleri seviyesinin altında koyu veye aşırı balgam bulunmasıdır. Bu nedenle boğazımızı temizlerken göğsümüzü ve karnımızı içeri çekip ve çiğerlerimizdeki havayı dışarı verirken yumuşak ”H” sesi çıkararak bunu yapmalıyız.

Allerjiye karşı kullanılan ilaçlar ses tellerinde kurumaya neden olacağından oldukça nadir olarak kullanılmalıdır. Piyasada bulunan bazı nazal spreyler kurutucu etki yaratmadan allerji şikayetlerini geçirebilir. Aspirin ürünleri kanama eğilimine yol açabilecekleri için dikkatli kullanılmalıdır. Ağır Koyu balgam geniz akıntısından şikayet eden kişilerde koyu salgıyı inceltecek ilaçlar bol su ile alınırsa faydalı olur.

Düzenli olarak egzersiz yapmak dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan, vitamin ve mineral takviyesi almak lifli gıda tüketmek sesini kullananlar için yapılması gerekenlerdir.

Gribal enfeksiyon geçirdiğimizde sesimizi zorlamamalıyız. Fısıldamak ,normal konuşmaktan daha zararlıdır. Aşırı konuşmayarak mümkün olduğu kadar aralıklı ses istirahati uygulanmalıdır. Bağırmak, yüksek sesle gülmek ve çığlık atmaktan kaçınılmalıdır. Gürültülü ortamlarda (kalabalık restoran ortamları ,partiler vs.) sesimizi mümkün oldukça az kullanalım.

SES KISIKLIĞI CİDDİ BİR HASTALIK NEDENİ Mİ?

Ses kısıklığı ile birlikte şu belirtiler :soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı bulunması öksürükle birlikte kan gelmesi, yutma güçlüğü, boyunda şişlik, bir kaç günden uzun süren tam ses kaybı gibi belirtiler varsa KBB uzmanına baş vurmak gerekir. Özellikle sigara içen kişide bu belirtiler gırtlak kanserinin ilk belirtisi olabilir.

Gırtlak kanseri teşhisi erken konulduğunda tedavi oranı yüksek bir hastalıktır. Teşhisi geçikmiş hastalarda gırtlağın tümünü almak gerekir ama erken teşhis konulan olgularda kısmi ameliyat veya radyoterapi ile tedavi mümkündür.

Ses kısıklığı Akciğer Kanserinin bir bulgusu olabilir.

ses
kısıklığı
boğaz
ağrısı
akciğer
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir