Medimagazin logo

Kalpte ritim bozukluğu inmeyi tetikliyor

İnme, dünyada ilk, Türkiye’de üçüncü sakatlık nedeni. Özellikle 60-65 yaşlarından sonra daha sık görülen inme riskini artıran sebeplerden biri de kalp ritim bozuklukları
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ - Serda Kıvılcım
Kalpte ritim bozukluğu inmeyi tetikliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Kalpte en sık görülen ritim bozukluğunun atriyalfibrilasyon olduğunu belirten Memorial Şişli Hastanesi İnme Rehabilitasyon ve Araştırma Ünitesi Başkanı Doç. Dr. Yakup Krespi, aritmiye bağlı inmenin daha tehlikeli olabildiğini söyledi.
 
Atriyalfib-rilasyonun, yani anormal kalp ritmi ya da aritmi altta kalp kapak hastalıkları gibi başka bir kalp hastalığı yatmasa bile inme riskini 4-5 kat artırdığını vurgulayan Krespi, tüm inmelerin yaklaşık üçte birinin aritmiye bağlı geliştiğine işaret etti.
 
Ayrıca aritmiye bağlı inmenin daha ağır bir seyir gösterdiğini ve daha ölümcül olduğunu söyleyen Krespi, kalp hastalıklarıyla inme arasındaki ilişki hakkında şunları aktardı: “Yaş dışında birçok etken aritmi ile birlikte inme geçirme riskini yükseltir.
 
Örneğin aritmi ile birlikte diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği, daha önceden inme, geçici iskemik atak veya başka bir damar hastalığı geçirmiş olma öyküsü, kadın cinsiyet gibi durumlar bu riski artıran en önemli faktörlerdir.”
kalpte
ritim
bozukluğu
inmeyi
tetikliyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir