Medimagazin logo

Her yıl 162 bin kişi kanser oluyor

Hava kirliliği, hormonlu gıdalar, stres gibi etmenler yüzünden adını sıkça duyduğumuz kanser hastalığı her geçen gün artıyor. Türkiye’de erkeklerde en yaygın kanser türü akciğer kanseri. Her dört kadın kanserinden 1’i ise meme kanseri.
Kaynak: Bugün
Her yıl 162 bin kişi kanser oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanan Türkiye Kanser İstatistikleri korkutucu gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Kanser Savaş Haftası nedeniyle yayınlanan istatistiğe göre Türkiye’de her yıl yaklaşık 162 bin kişi kanser oluyor.
Erkeklerde en fazla trakea, bronş ve akciğer kanseri kadınlarda ise meme kanseri görülüyor. Türkiye’de her 4 kadın kanserinden 1’i meme kanseri. Ülkede meme kanseri yaş dağılımı incelendiğinde vakaların yüzde 42,5’i 15-49 yaşları arasında. Tiroid kanseri kadınlarda en sık görülen ikinci kanser.
 
AKCİĞER KANSERİ BİRİNCİ SIRADA
 
Tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı en önemli kanser türü olan akciğer kanseri erkeklerde ilk sırada, kadınlarda ise beşinci sırada yer alıyor. Akciğer kanserinin evreleri incelendiğinde yüzde 57,9’unun uzak organlara da metastaz yaptığı görülüyor. Teşhisi genellikle geç olduğu için sağ kalımları da diğer kanserlere göre oldukça düşük.
 
Lösemi çocukları vuruyor
 
Ço­cuk­lar­da ço­cuk­luk ça­ğı lö­se­mi­le­ri en sık gö­rü­len kan­ser tü­rü. 15-24 yaş gru­bun­da­ki genç­ler­de ise er­kek­ler­de tes­tis kan­se­ri ve ke­mik kan­ser­le­ri, ka­dın­lar­da ise ti­ro­id  has­ta­lı­ğı ön plan­da.
kanser
sayısı
artıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir