Medimagazin logo

El ve ayaklarınızı sıcak ve nemden koruyun!

Sıcak ve nemli havalarda ayak ve el tırnaklarının bakımı daha fazla özen gerektiriyor. Özellikle de ortak kullanılan havuz, duş ve soyunma odaları söz konusu olduğunda.
Kaynak: NTVMSNBC
El ve ayaklarınızı sıcak ve nemden koruyun!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Yaz mevsimi, aşırı sıcak ve nem sonucu terleyen el ve ayakları önemli bir sağlık sorunuyla karşı karşıya bırakıyor: Tırnak mantarı. Uzun bir tedavi süreci gerektiren tırnak mantarlarının tatil dönemi demek olan yaz mevsiminin tadını kaçırmaması için Dermatoloji Uzmanı Dr. Lütfiye Çoban’ın önerilerine kulak vermekte fayda var.

MANTAR ÖNCELİKLE HASARLI TIRNAKLARA YERLEŞİR
Tırnak mantar enfeksiyonlarının, tırnak altında oyulma, ufalanma, kalınlaşma, renk değişikliği şeklinde görüldüğünü belirten Dr. Çoban, hastalık ve korunma yolları hakkında şunları söyledi:

“Mantarlar, sağlam tırnaklardan çok hasarlı tırnaklara yerleşme eğilimindedir. Ayakları sıkıştıran küçük veya sivri uçlu ayakkabılar, bilinçsizce yapılan manikür ve pedikür işlemleri, tırnaklara gelen darbeler gibi durumlarda tırnağın yapısı bozulur ve enfeksiyonlara yatkın hale gelir.

HAVUZ, ORTAK DUŞLAR, ILIK VE NEMLİ YERLERE DİKKAT
Mantarlar; özellikle ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde yoğunlaşır. Bulaşmaya neden olan dış ortamlar genellikle havuzlar, ortak duşlar, soyunma odaları ve steril olmayan manikür ve pedikür aletleridir. Dış ortamdan bulaşmanın yanı sıra; deri üzerinde spor halinde bulunan mantarlar da uygun üreme şartlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Bulaşmanın temel rol oynamadığı üreme şartlarına örnek olarak elleri sudan çıkmayan ev hanımları, ayakların banyodan sonra ıslak bırakılması, terleme gibi nemin ve ısının arttığı durumlar gösterilebilir.

MUTLAKA DERMATOLOJİ UZMANINA BAŞVURUN
Tırnak mantarı ortaya çıktığında bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Tırnak mantarının tedavisi ağızdan alınan ve tırnağın üzerine sürülen ilaçlarla sağlanır. Ağızdan ilaç tedavisi ortalama 3 ay uygulanır. Ancak tırnağın tamamen normal görüntüsüne kavuşması için yaşa bağlı olarak 9-12 ay gereklidir.

TIRNAK MANTARLARINDAN KORUNMAK İÇİN
• Ayaklarınızı ıslak bırakmayın.
• Ayaklarınızdaki terlemeyi önleyin.
• Tırnaklarını darbelerden koruyun.
• Sivri topuklu, ayağınızı sıkan ayakkabılardan kaçının.
• Ortak alanlarda terlik kullanın.
• Ayak havlusu ve terlik gibi eşyaların şahsi olmasına özen gösterin.
• Şahsi manikür ve pedikür seti kullanın."

el
ve
ayaklarınızı
sıcak
ve
nemden
koruyun!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir