Medimagazin logo

Egzersizden 2 saat önce karbonhidrat

Spora başlamadan iki saat önce yenilen makarna veya pilav gibi karbonhidrat oranı yüksek besinler, kaslarınızı antrenmana hazırlıyor. Günde 3-4 kayısı ve bir muz da özellikle yüzmede sık karşılaşılan kramplara engel oluyor
Kaynak: SABAH
 Egzersizden 2 saat önce karbonhidrat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yazın dış ortamda geçirilen zaman diliminin artması ve daha fazla egzersiz yapılması, birçok sakatlanmayı da beraberinde getiriyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Beksaç; yazın en sık karşılaşılan ortopedik sorunlar hakkında bilgi verdi:

BİSİKLETE DİKKAT
1
Yaz aylarında bisiklete binen kişi sayısı artıyor. Yanlış kullanımın da etkisiyle; bisiklete binenlerin dizlerinde problem yaşanabiliyor. Bisikletin ayarının, boyunuza uygun olmasına dikkat edin. Aynı beden ölçülerinde olmadığınız kişilerin bisikletini kullanmayın.
2 Spora altı aydan fazla ara verdiyseniz, öncelikle kaslarınızı egzersize hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde kasların yırtılmasına neden olabilirsiniz. Spordan önce mutlaka esneme hareketleri yapmalısınız.
3 Daha önceden geçirmiş olduğunuz menisküs ya da zedelenme gibi bir sağlık probleminiz varsa, bu sorunların tamamen ortadan kalktığından emin olmalısınız.

MİNERAL KAYBI
4
Sıcak havalarda çok terlemek, vücutta bazı elektrolit ve minerallerin kaybolmasına neden oluyor. Bu eksikliklerin sonucunda da kramplar meydana geliyor. Özellikle yüzme sırasında meydana gelen kramplardan korunmak için magnezyum ve potasyum bakımından zengin gıdalar yemeniz gerekiyor. Özellikle sıcak havalarda günde üç-dört kayısı ve bir muz yiyin.

SIĞ DENİZLER
5
Denizin sığ olması, balıklama atlama sırasında ciddi sorunlara neden olabilir. Ayağınızı, başınızı ya da omzunuzu dibe çarptığınızda; ayak bileğinizden omzunuza kadar farklı yerlerinizden yaralanabilirsiniz.
6 Kaslarınız için spora başlamadan bir-iki saat önce karbonhidratlı ürünlerden tüketin. Esmer pirinç ya da kepekli makarnayı tercih edin.
7 Sürekli egzersiz yapıyorsanız, kemik ve kıkırdaklarınızın güçlü olması şart. Bunun için muz ve kayısı gibi gıdaları spordan önce ve spor sırasında tüketebilirsiniz. Ayrıca sporcular için üretilen elektrolitli sular da hem performans, hem de kas kuvveti açısından faydalı olabilir.

egzersizden
2
saat
önce
karbonhidrat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir