Medimagazin logo

Dengeli beslenerek bahar yorgunluğundan kurtulun!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Yüksek, dengeli beslenmenin bahar yorgunluğundan kurtulmak için önemli olduğunu söyledi. Yüksek, "Bahar aylarına girerken sindirimi kolay ve kalorisi düşük yiyeceklerden oluşan 3 ana ve 1-2 ara öğün tüketilmeli. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan ve artan vitamin-mineral ihtiyacının karşılanması açısından önemli olan koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor sebze ve meyveler tercih edilmelidir." dedi.
Dengeli beslenerek bahar yorgunluğundan kurtulun!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, sağlıklı beslenerek bahar yorgunluğunun etkilerini azaltmanın yolları hakkında bilgi verdi. Yüksek, bahar yorgunluğundan kurtulmak için tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzının çok önemli olduğunu söyledi. Yüksek, düzenli egzersiz ve uykunun önemine değinerek, "Haftada 3 gün 45 dakika süreyle yapılacak tempolu yürüyüş vücut ağırlığının dengelenmesine, metabolizmanın hızlanmasına, kişinin kendisini daha sağlıklı ve zinde hissetmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir. Düzensiz uyku kişinin kendisin daha yorgun hissetmesine neden olacağından, her gün 6-8 saat uyumaya özen gösterilmelidir." şeklinde konuştu.
 
Posalı yiyeceklerin kabızlık gibi bağırsak problemlerine karşı iyi geldiğini söyleyen Yüksek, "Yeterli posa tüketimi için öğünlerde mutlaka sebze yemeği veya salata tüketmenin, gün içerisinde de 5-7 porsiyon sebze-meyve ve haftada 1-3 kez kurubaklagil yemeklerinin sağlıklı bir beslenme için gerekli. Posalı yiyeceklerin kansere karşı koruyucu etki gösteriyor." dedi.
 
Dengeli beslenmenin bahar yorgunluğundan kurtulmak için önemli olduğunu dile getiren Yüksek şunları söyledi: "Bahar aylarına girerken sindirimi kolay ve kalorisi düşük yiyeceklerden oluşan 3 ana ve 1-2 ara öğün tüketilmeli. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan ve artan vitamin-mineral ihtiyacının karşılanması açısından önemli olan koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mor sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Geceleri ağır ve yağlı yemek yememeye özen gösterilmelidir. Kızartılmış, baharatlı, asitli, acılı, salamura besinlerden uzak durulmalıdır. Sıvı tüketimi artırılmalı, sağlıklı bir bağırsak florası için probiyotik (kefir, probiyotik yoğurt) ve prebiyotik (soğan, sarımsak, kurubaklagiller vb.) özellikteki besinler öğünlerden eksik edilmemelidir."
 
Yüksek, baharda artan stresin olumsuz etkilerinden korunmak için vitaminlerle zengin gıdalar tüketmenin önemine değinerek, "Tam tahıllı ekmek, kurubaklagiller, süt ürünleri, kırmızı et, tavuk, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler gibi B grubu vitaminlerinden zengin gıdalar beslenme planında mutlaka bulundurulmalıdır. Omega-3 yağ asitlerinin stres hormonlarını azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Haftada 1-2 defa somon balığı tüketilmeli, her gün 2-3 ceviz veya 10-15 fındık ara öğün olarak tercih edilmelidir." önerilerinde bulundu.
 
Bahar aylarında yükselen ısı ve nem ile birlikte vücuttan sıvı kaybının artmakta olduğunu belirten Yüksek, kafeini azaltıp sıvı tüketimini artırmanın bu kaybı önleyeceğini vurguladı. Yüksek, "Bu nedenle sıvı tüketimi artırılmalı, günde 2-3 lt (10-15 bardak) su içilmelidir. Yüksek miktarlarda alınan kafein kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabilir. Kahve, çay, soğuk meşrubatlar, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler azaltılmalı, toksinlerden arınmak için bitki çayları tercih edilmelidir. Antioksidanlardan zengin olan yeşil çay ve C vitamininden zengin kuşburnu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Rezene ve adaçayı mide-bağırsak sistemini rahatlatmakta, hazmı kolaylaştırmaktadır. Melisa ve papatya genel rahatlatıcı özelliği ile stres kaynaklı uykusuzluk durumlarında tercih edilebilir. Ginseng de yorgunluk hissine karşı enerji verici özelliğiyle bahar döneminde tercih edilebilecek bitki çaylarındandır." dedi.
 
dengeli
beslenme
bahar
yorgunluğu
diyet
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir