Medimagazin logo

Çocuklarda obezite, 18 ayrı hastalığa yol açıyor

Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Boyraz, Sağlık Bakanlığı tarafından 67 ilde 216 okulda yapılan ‘Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı.
Kaynak: ZAMAN
Çocuklarda obezite, 18 ayrı hastalığa yol açıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
7-8 yaş grubundaki 5 bin 101 öğrenci ile yapılan araştırmada, çocukların yüzde 22,5’inin şişman olduğu ortaya çıktı. Çocuklarda, aşırı yemek yeme ile birlikte aktivite kısıtlanmasının da obeziteye neden olduğunu vurgulayan uzman, erişkin dönemde şişman olanların üçte birinde obezitenin çocukluk çağında başladığını söylüyor. Obeziteye bağlı olarak çocuklarda 18’e yakın farklı hastalık görüldüğünü bildiren Boyraz, “İnsülin salgısının artması ile erişkin tipi şeker hastalığı ile koltuk altı, boyun gibi derinin kıvrımlı bölgelerinde kahverengi renk artışı görülür. Yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, ortopedik ve psikososyal bozukluklar yaşanabilir. Çocukta ayrıca, kötü kolesterolde yükselme, iyisinde düşme, kalp-damar hastalıkları, karaciğer yağlanması ve safra kesesi hastalıklarının ortaya çıkma riskini artırıyor.” diyor.
 
    Boyraz, şunları öneriyor: “Obez çocuk, mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır. Obezite tedavisi diyetisyen, hekim ve hasta işbirliği içinde yapılmalı, beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Çocuğun uygulayacağı diyet kendisine özel hazırlanmalı. Başlangıçta hafif egzersiz programları verilmeli daha sonra egzersizin sıklığı ve şiddeti artırılmalı.”
çocuklarda
obezite
18
hastalığa
yol
açıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir