Medimagazin logo

Belirtisi sırt ağrısı olan 5 ciddi hastalık!

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte görülme sıklığı gün geçtikçe artan sırt ağrısı kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor!
Belirtisi sırt ağrısı olan 5 ciddi hastalık!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sırt ağrısı; boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, sırt ağrılarının kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşabilirken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğine  dikkat  çekerek, “Bu nedenle, özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları mutlaka ciddiye alınmalı.” uyarısında bulunuyor.
 

Myofasiyel ağrı sendromu

Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiler.
 

Ağrının tipik özelliği: Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunur. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları artırır. 

 

Boyun fıtığı

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabilir. Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabilir. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabilir. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülür.


Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabilir. 

 

 

Fibromiyalji

Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir hastalık. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi olur. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artar. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözlenir. Depresif duygu-durum hastaların ağrıya hassasiyetini artırır. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırır.
 

Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebilir. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebilir.

 

 

Skolyoz

Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı dikkate alınır. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebilir. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabilir. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebilir. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekir. 
 

Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabilir. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebilir.

 

 

Osteoporoz

Yaşlı ve kadın hastalarda kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebilir. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebilir.


Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet olur. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiler.

sırt ağrısı
fibromiyalji
skolyoz
osteoporoz
myofasiyel agri sendromu
boyun fitigi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir