Medimagazin logo

Bebeklerde göz yaşarması hastalık belirtisi

Yeni doğan bebeklerin ortalama yüzde 6’sında görülen gözyaşı kanalı tıkanıklığı, doğumdan birkaç hafta sonra gözyaşının dışa akması sonucu oluşan sulanma; bazen de buna eşlik eden gözde çapaklanma, kirpiklerde yapışıklık, iltihabi akıntı, gözyaşı kesesinin olduğu bölgede şişlik ile ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar, annelerin bu belirtilere dikkat etmesinin bebeklerin ileri yaştaki göz sağlığı için çok önemli olacağını söyledi.
Bebeklerde göz yaşarması hastalık belirtisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Memorial Dicle Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Veysel Celal Akbel, yeni doğan bebeklerde oluşan “Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı” hakkında bilgi verdi. Bebeğin gözünde oluşan sulanmaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Veysel Celal Akbel, “Gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerde bir zar bulunur. Bu zar normalde bebek doğmadan açılır. Ancak bazı bebeklerde bu zar doğum sonrası açılmaz ve bu nedenle gözyaşı kanal tıkanıklığının önemli bir belirtisi olan gözde sulanmaya neden olur. Bebeklerde görülen göz sulanması doğuştan olan göz tansiyonu gibi diğer göz hastalıkları ile de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hastalıkların erken teşhisi için zaman kaybetmeden bir göz doktorunun görüşü alınmalıdır” dedi.
 
 
“ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇABİLİR”
 
Op. Dr. Veysel Celal Akbel, gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavi edilmediğinde gözyaşı kesesi ve gözyaşı yollarının mikroplara açık hale geleceğini söyledi. Dr. Akbel, “Bunlar; göz, kapak ve çevre dokular için tehlike oluşturur. Hatta mikrop yayılırsa menenjit ve böbrek hastalığı gibi önemli sorunlara yol açabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı olan hastalarda gerektiğinde katarakt ameliyatı yapmak bile bir risk oluşturabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisi genellikle 3 aşamada yapılmaktadır. İlk tedavi; bebekler 12’inci aya gelinceye kadar uygulanır. En yaygın tedavi şekli olan bu yöntemde, bebeklerin göz kapakları günde 2-3 kez ılık su ile temizlenir ve doktorun önerdiği damla kullanılarak günde 4-5 seans, 5 dakika burun kökünden aşağı doğru basılarak masaj yapılır. Bu masaj ve damla tedavisinde başarı oranı yüksektir. Ancak bu tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır” diye konuştu.
 
“KAPALI CERRAHİ İLE 3 DAKİKADA GÖZYAŞI KANALI AÇILABİLİR”
 
Op. Dr. Veysel Celal Akbel, kapalı cerrahi ile 3 dakikada gözyaşı kanalının açılabileceğini söyledi. Akbel, “12’inci ayına gelmiş ancak ilk aşama tedavi ile başarılı sonuç alınamamış inatçı gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumunda, bebeklerin gözyaşı kesesinin başka bir alana açılması gibi gözde fistül oluşum riski ortaya çıkabilir. Bu durum ile birlikte gözlerde apse ve göz etrafındaki dokularda ciddi enfeksiyonlar görülebilir. Bu aşamada çözüm, kapalı yapılan cerrahi işlemdir. Bebeğin gözyaşı kanalının üst ucundan ‘sonda’ denilen bir aletle girilir ve kanalın alt ucundaki tıkanıklık açılır. Ortalama 3 dakika süren bu uygulama uygun yaşta ve uygun şekilde yapıldığında sorun yüzde 90 oranında ortadan kalkar. Ender olarak sonda işlemi iki veya daha fazla tekrarlanabilir. Üçüncü ve son aşama ise sonda ile açılamayan kanalların, yapılacak açık ameliyatla tedavi edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.
bebeklerde
göz
yaşarması
hastalık
belirtisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir