Medimagazin logo

‘Az yiyorum, zayıflayamıyorum’un 7 nedeni

Bazı insanlar diyet yapmalarına, hatta bazen abartıp guruldayan boş mideyle dolaşmalarına rağmen kilo vermekte güçlük çekiyor. Ancak “Az yiyorum ama bir türlü kilo veremiyorum” şeklindeki yakınmalara yol açan bu durumun sadece yemekle alakalı olmadığı, altında başka faktörlerin de olabileceği unutulmamalı.
Kaynak: ntv.com.tr
‘Az yiyorum, zayıflayamıyorum’un 7 nedeni
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uzman yardımı olmadan yapılan hatalı diyetler sonucunda bozulan metabolizma kilo vermeyi zorlaştıran en önemli nedenlerden biri. Ancak yanı sıra daha pek çok neden bazılarının tartılara küsmesine yol açabiliyor. Örneğin; genetik olarak kilo almaya yatkın olmam gibi! Beslenme ve Diyet uzmanı Alev Erkan, bu duruma dikkat çekti, az yenilmesine rağmen kilo verilememesinin 7 nedenini anlattı. İşte o nedenler ve çözüm önerileri: 

1. Harcadığınız enerji aldığınız kalori miktarından daha az: Zayıflama diyetlerinin en önemli özelliği, günlük besinlerden aldığımız kalorinin, yaktığımız kaloriden daha az olmasını sağlamak. Özellikle hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız ve gün boyu masa başında çalışıyorsanız günlük harcadığınız kalori az olmakla beraber, zamanla bazal metabolizma hızınız düşebiliyor. Yani az yemek yiyerek çok az kalori alsanız bile, vücudunuz bu enerjiyi harcayamadığı için kilo vermeniz zorlaşıyor. 

Ne yapabilirsiniz?: 1 haftalık besin listesi ve fiziksel aktivite kaydı tutun. Hangi saatlerde ne kadar ne yediğinizi ve ne kadar hareket ettiğinizi bilmeniz, enerji açığınızı hesaplamanızı sağlar. Bu kaydın değerlendirilmesi konusunda diyetisyeniniz size yardımcı olabilecektir.

2. Metabolizma hızınız yavaş olabilir: Metabolizma hızı basitçe; besinlerden aldığınız enerjinin, vücuttan kalori olarak yakılma kapasitesini ifade ediyor. Metabolizma hızı; yaş, cinsiyet, hormonlar, fiziksel aktivite, vücut sıcaklığı, tüketilen besinler gibi birçok durumdan etkileniyor. Metabolizma hızınızın yüksek olması gün içinde daha fazla enerji harcamanızı sağlıyor. Bunun aksine metabolizma hızınız yavaş ise daha az yemek yemenize rağmen, daha zor kilo veriyorsunuz. Gerçek bazal metabolizma hızınız, tükettiğiniz oksijenin miktarıyla belirleniyor. Bunun için geliştirilmiş özel cihazlar ile aldığınız oksijenle bağlantılı olarak ölçüm yapılıyor. Sorunun metabolizma hızından kaynaklı olduğu düşünülüyorsa bu cihazlarda ölçüm yaptırabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz?: Metabolizma hızınızın düşük olduğu tespit edilirse, bu doğrultuda ihtiyaçlarınızın belirlendiği bir diyet listesi size daha iyi yardımcı olacaktır. Ayrıca düzenli egzersiz yapmanın da metabolizma hızınızı arttıran en önemli faktörlerden biri olduğunu unutmayın.

 

3. Besin miktarlarını doğru tespit edemiyorsunuz: Besin tüketim miktarınızı detaylı bir şekilde sorgulayın. Örneğin az yemek yediğini ifade eden kişiler aslında fazla ekmek tüketebiliyor, sağlıklı diye zeytinyağını bolca kullanabiliyor, fazla meyve yiyebiliyor, fark etmeden avuç avuç kuruyemiş yiyor veya alkolü fazla alabiliyorlar. Unutmayın ki her sağlıklı besin sınırsız tüketileceği anlamına gelmiyor. Örneğin; zeytinyağı ve fındık ile ceviz gibi kuruyemişlerin yanı sıra meyve gibi sağlıklı besinler aslında az miktarlarında bol kalori içeriyorlar. Normalde 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yapılmış 1 porsiyon sebze yemeği yaklaşık 100 kalori iken, yağ sağlıklı diye bolca konulduğunda bu rakam 300-400 kalorilere çıkabiliyor. 

Ne yapabilirsiniz?: Yeterli ve dengeli beslenmek bunun en güzel çözümü. Hiçbir besinin fazlasını tüketmemeniz gerekiyot. Fazla kilonuz varsa diyetisyen yardımıyla besinlerin sizin ihtiyaçlarınıza uygun miktarlarda ayarlanmasını sağlamalısınız. 

4. İnsülin direnciniz olabilir: Normalde tükettiğimiz birçok besinden bir miktar şeker alıyoruz. Bu şekerin karaciğer, kaslar, ve yağ dokusu gibi organ ile dokular tarafından kullanılmaları gerekiyor. İnsülin hormonu bu şekerlerin dokular tarafından kullanılmasına yardımcı oluyor. Ancak eğer dokular insüline direnç geliştirmişse artık bu besini olması gerektiği gibi kullanamıyor. Yani kalori harcamanız zorlaşıyor, bunun sonucunda da daha zor kilo vermeye başlıyorsunuz. 

Ne yapabilirsiniz?: İnsülin direncinizin olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşünüz. Eğer İnsülin direnciniz varsa; diyetisyeninizle görüşüp ihtiyaçlarınıza uygun beslenme programınızı öğrenin. Fiziksel aktivite de kanda ki artmış şekerin kullanılmasını sağlıyor. Bu nedenle engeliniz yoksa yeterli ve dengeli beslenme ile spor ikilisini yaşam tarzınız haline getirin.

 

5. Kullandığınız ilaçların yan etkisi olabilir: Kilo aldırma ihtimali olan ilaçlar var. Kortizon ve antidepresanlar bunların başında geliyor. Kadın doğum için kullanılan bazı ilaçlar ve bazı hormon tedavileri de kilo alımına neden olabildiği gibi kilo kaybını zorlaştırıyor. Bu ilaçlar enerji harcama hızını azaltabiliyor, iştahı arttırabiliyor ve vücutta su tutabiliyor.

Ne yapabilirsiniz?: Kortizon desteği alıyorsanız olabildiğince fazla tuz, şeker ve yağdan kaçınmalı, kullandığınız ilacın dozu ve süresine göre ayarlanmış doğru diyet programını ilacı bıraktıktan ortalama 2 hafta sonrasına kadar uygulamalısınız Antidepresan kullanıyorsanız özellikle fazla yemek yeme eğiliminde de olabilirsiniz. Bu nedenle yüksek kalorili besinlerden kaçınmalı, sağlıklı besinlere yönelmelisiniz. Ayrıca omega-3 yağ asidinden (balık, ceviz gibi) ve B grubu vitaminlerden zengin beslenmeyi de ihmal etmeyin. 

6. Uyku saatleriniz düzensiz olabilir: Kilo vermede her ne kadar diyet ve fiziksel aktivite öne çıksa da, bunun en önemli parçalarından birini de düzenli uyku oluşturuyor. Bunun temel iki nedeni ise; metabolizmayı kontrol eden birçok hormonun gece uykusuna göre düzenlenmiş olması ve çoğunlukla geç yatan ya da düzensiz uyuyan kişilerin abur cubur gıdalara daha eğilimli olmaları. 

Ne yapabilirsiniz?: Uyku saatlerinizin düzensiz olduğu bir yaşam şekliniz varsa, beslenmenizde mutlak düzeni sağlanmaya özen gösterin. Aşırı yağlı, şekerli ve yüksek kalorili besinlerden uzak durun. Bol sıvı tüketin. Yine bol sebze ve meyve tüketerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olun. Geç saatte bir şeyler yiyorsanız, besinlerin daha az kalorili olmasına dikkat edin.

7. Kilo vermenize engel bir hastalığınız olabilir: Bazı hastalıklar metabolizma hızını yavaşlatarak, insülin direnci gelişimine sebep olarak veya obeziteyi tetikleyerek kilo vermeyi zorlaştırabiliyor. Örneğin hipotiroidi metabolizma hızının yavaşlamasına neden olarak kilo vermeyi güçleştirebiliyor. Cushing sendromu’nda da kortizol hormonunun fazla salgılanması nedeniyle kilo kaybı güçleşiyor. 

Ne yapabilirsiniz?: Kilo verme diyetinden önce bir endokrinoloji uzmanına başvurun. Altta yatan metabolik sebep tespit edilince, ilaç ve diyet tedavisi sayesinde daha hızlı kilo kaybedebilirsiniz.

beslenme
kilo verme
diyet
Yorum (2)
Mücahit Altuntaş
Gerçekten kilo vermek isteyenlere önerim şu. Ekmek, şeker ve şekerli ürün, un ve türevlerinden yapılan hamur işlerini yemeyeceksiniz. Tek cümle ile bu ! Bir ay buna kurala çok sıkı uyun, %100 uyun sonra nispeten gevşetin, ama genel olarak bu kurala devam edin. Alışmış olduğunuz tatları ve yemek alışkanlığını değiştirmek zor.Evet zor.Bu stresi kırmak için yapabiliyorsanız tabanı esnek bir spor ayakkabı alın ve haftada 3-5 saati bulan bir saatlik canlı yürüyüşler yapın. Bunlara rağmen veremiyorsanız ilk aşamada önce sTSH ( tiroid ) testine baktırmanızda, yada bir hekimle görüşmenizde fayda var. Eve giren gıda, sosyal kültürünüzde dönen gıda döngüsünde özellikle ekmek, hamur işleri ve şekere odaklanın. Kilo vermek için acele etmeyin.Kontrol sizde olsun.Yukarıda bahsettiğim ürünleri az tüketmeye ve daha hareketli olmaya odaklanın, bu kadar.Gerisi yavaş yavaş gelecek.Gelmezse bir hekime müracaat edin. Dr.Mücahit Altuntaş 27.05.2016
1
Cevapla
ferhat dağ
sakın bu ekmek şeker yağ un yalanına inanmayın,ben 44 yaşındayım ve ömrüm boyunca şeker yağ kırmızı et un şekerli içecek yani sözde zararlı hiç bir gıdayı tüketmiyorum,ama 44 yaşında 122 kiloyum??? normalde diyetisyene gitsem 44 yıldır yemediğim gıdaları yeme zayıfla diyecek değilmi???
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir