Medimagazin logo

Anne Sütü Allerjiye Karşı

Anne ve babasında allerji hikâyesi olmayan çocukların %12 sinde, sadece bir ebeveyninde alerji hikayesi olan çocukların %50 sinde, hem anne hem de babası allerjik olan çocukların %70 inde allerji gelişme riski vardır. BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Kadir Kırkgöz bebekleri alerjiden korumada anne sütünün önemine dikkat çekiyor.
Anne Sütü Allerjiye Karşı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Allerji, bağışıklık sisteminin oluşturduğu bir cevap ile ortaya çıkan değişik reaksiyonlardır. Allerjik reaksiyonu başlatan ve allerjen denen maddeler arasında çocuklarımızın ilk karşılaştıkları besin ile ilgili olanlardır. Allerjenler ile kısa süreli temasta ortaya çıkan deri reaksiyonu ürtiker tarzında olabilmekte, uzun süreli temaslarda ise atopik dermatit gelişebilmektedir.

 

Atopik dermatit, süt çocuğunda, yani ilk 1 senede görülen, besin allejisinin en sık rastlanan bulgusudur. Süt çocuğunda saptanan bu atopik dermatit, ileri senelerde karşılaşılabilecek diğer allerji bulgularının habercisi olabilmektedir. Allerjik hastalıkların seneler içinde şekil değiştirerek karşımıza çıkmasına, “Allerjik Yürüyüş” denmektedir. Bu allerjik yürüyüşü başlatan en önemli faktör ise besin allerjisi ve besin proteinleridir ki bunlar içinde en önemli olanı bebek beslenmesinde kullanılan mamalardır.

 

Bu allerjik yürüyüş birçok bebekte daha fazla ilerlemeden ortadan kalkabilmekte veya bazı çocuklarda olduğu gibi, rinit, astım gibi değişik allerjik hastalıklara dönüşebilmektedir.

 

İşte bu allerjik yürüyüşü yani allerjik hastalıklara doğru gidişi durdurabilecek en iyi yöntem, bebeklerin anne sütü ile beslenmesidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileride allerji geliştirme şansı mama ile beslenenlere göre çok daha azdır. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda veya hiç olmadığı durumlarda kullanılacak mama hakkında, tıp dünyasında henüz bir konsensüs yoktur. Bazı bilimsel dernekler hipoallerjenik mamalar tavsiye ederken bazıları da bu konuda herhangi bir tavsiyede bulunmamayı tercih etmektedirler. Hangi mamanın gerçekten daha az allerjik olabileceği ve bunun ilerki senelerde çocukların sağlığına etkilerini anlayabilmek için tıp dünyasının daha birçok araştırmalara ihtiyacı vardır.

 

İşte tüm bu sebeplerden dolayı annelere verebileceğimiz en önemli tavsiye: Bebeğinizin ileride allerjik olma riskini azaltmak istiyorsanız:

  1. Mümkün olduğu kadar ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin.
  2. Yakınlardan ve akrabalardan gelen baskılara dayanın ve ek gıdalara 6 aydan önce başlamayın. Anne sütü miktar olarak yeterli olduğu sürece, ilk 6 ay bebeğinizin ihtiyacı olan ve ona yeterli olabilecek tek besindir. 6 aydan önce, doktorunuza danışmadan bebeğinize su bile vermeyin
  3. Anne sütünün var olduğu durumlarda bebeğinize mama vermeyin ve anne sütünü herzaman tercih edin
  4. Allerjik olabilecek bazı katı gıdaları, yumurta beyazı, balık vs 1 yaşından önce bebeğinize yedirmeyiniz.
anne sütü
allerji
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir