Medimagazin logo

Ameliyatsız kedi kısırlaştırma nedir?

Evcil dostlarımızdan olan kedilerin sahiplerinin en çok sorun yaşadıkları konulardan birisi kısırlaştırma işlemleridir. Teknolojik çalışmalar ile birlikte kedi kısırlaştırma işlemi cerrahi müdahaleden farklı olarak hormon tedavisi ile ameliyatsız kedi kısırlaştırma şeklinde de yapılmaktadır. Peki ameliyatsız kedi kısırlaştırma nedir?
Ameliyatsız kedi kısırlaştırma nedir?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kediler doğal olarak bir kaç ayda bir çiftleşme dönemine girerler bu dönemde kedilerin davranışlarında değişimler meydana gelmektedir. Evcil dostlarımızdan olan kediler çoğu zaman çiftleşme dönemi içerisinde saldırgan ve çok daha hareketli bir durum içerisine girmektedir. Ayrıca bu dönemde birçok kedi normalden daha yüksek ve sürekli bir ses çıkarma eğilimi göstermektedir.

Çiftleşme döneminde kedilerin yaşamış oldukları bu davranış değişimleri tüylü dostlarımızın kendilerine zarar verecek hareketler sergilemesine de neden olabilmektedir. İşte tamda bu sorunlar nedeniyle kedilerin kısırlaştırılması oldukça önemlidir. Ancak bu işlem bir kaç farklı yöntem ile ve deneyimli veteriner hekimlerce yapılmaktadır.

Kısırlaştırma Nedir?

Kedi kısırlaştırma hormon tedavisi ya da ameliyat yolu ile üreme sisteminin çalışamayacak hale getirilmesi işlemine denilmektedir. Teknolojik çalışmalar ile birlikte kedi kısırlaştırma işlemi cerrahi müdahaleden farklı olarak hormon tedavisi ile ameliyatsız kedi kısırlaştırma şeklinde de yapılmaktadır.

 Hem cerrahi müdahale hem de ameliyatsız kısırlaştırma işlemlerinin mutlaka yeterli donanıma sahip bilgili uzman veterinerlerce yapılması gerekmektedir. Kedi kısırlaştırma ile ilgili yapılan çalışmalar kedilere yapılacak olan bu müdahale ile kedilerin sağlıklarında birçok yararlı etki görüleceğini göstermektedir. Ayrıca kedi sahipleri için de kısırlaştırma hayat kurtarıcı derecede önemli olabilmektedir.

 Kedi Kısırlaştırmanın Yararları?

 Kedi kısırlaştırma ile birlikte meydana gelen en önemli katkı kedilerin düzensiz ve kontrolsüz üremesinin önüne geçmektir. Bu sayede hem kedi sahipleri için sürpriz yavru gelmesini engellemekte hem de kedilerin daha sağlıklı bir yaşam kazanmasını sağlamaktadır. Üreme sistemine yapılacak olan müdahale ile öncelikle çiftleşme döneminde sık görülen işaretleme ve koku bırakma sorunu ortadan kalmaktadır.

 Kısırlaştırma işlemi hem dişi hem der erkek kedilere yapılabilmektedir. Her iki cinsiyette bulunan dostumuz içinde kısırlaştırma birçok hayati öneme sahip yeniliği meydana getirmektedir. Kısırlaştırma ile birlikte kedilerde görülen hareketlerde daha ılımı ve uyumlu bir hava görünmektedir. Ayrıca kedi kısırlaştırma işlemi ile kedilerin birçok hastalığa yakalanma oranı da düşmektedir.

 Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

 Kedi kısırlaştırma için bilinen en eski yöntem cerrahi müdahale ile kısırlaştırma işleminin yapılmasıdır. Bu işlem ile kedilerin üreme sistemine cerrahi olarak müdahale edilerek üreme sisteminin devre dışı bırakılması sağlanmaktadır. Cerrahi işlem her iki cinsiyete de uygulanabilir olmasına rağmen erkeklerde daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

 Cerrahi yani ameliyat ile kısırlaştırma haricinde uygulanan bir diğer kısırlaştırma seçeneği de hormon tedavisidir. Hormon tedavisi ile kedilerin ameliyatsız bir şekilde kısırlaştırılması sağlanmaktadır. Bu yöntemde uzman hekimlerce yapılması gerekmektedir. Bu yöntemde kedilere verilen hormon takviyesi ile iğne ya da hap şeklinde olabilmektedir üreme sistemine müdahale edilerek çiftleşmenin gerçekleşmemesini sağlamaktadır.

 Ameliyatlı ve Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Karşılaştırması

 Kedi kısırlaştırma işleminde bilinen en eski yol cerrahi ile yani ameliyat ile kısırlaştırma işlemidir. Kısırlaştırma işleminde cerrahi müdahale yapılacağı için kediye anestezi verilmektedir. Bu nedenle de ayılma süreci oldukça zorlu geçmektedir. Ancak ameliyatsız yöntemde kedi ayakta iken iğne ya da kapsül sayesinde yapılmaktadır.

 Ameliyat ile kedi kısırlaştırma işleminde yaşanan bir diğer sorunda ameliyat yerindeki yaraların iyileşmesidir. Bu yaralar kısa sürede iyileşmektedir. Genellikle sorun oluşturmaz. Ameliyatsız kedi kısırlaştırma tam anlamıyla bir kısırlaştırma işlemi değildir. Sadece kızgınlık döneminin atlatılması için yapılan ilaç uygulamalarıdır. Bir dahaki kızgınlık döneminde tekrar uygulama yapılması gerekir. Bu çözüm geçicidir. Bu yüzden ameliyat tek kalıcı çözüm olarak görünmektedir.

Kısırlaştırma hakkında daha fazla bilgi ve ameliyat sürecini videolu anlatım ile öğrenmek için ziyaret edebilirsiniz: https://uskudarveteriner.com/uskudar-kedi-kisirlastirma/

 Kısırlaştırma Öncesi Hazırlık Dönemi

 Kedilerin kısırlaştırılması ile biyolojik olarak etkilenecekleri büyük bir dönem başlamaktadır. Kısırlaştırma ile yaşanacak olan ani hormonal değişim dostlarımızın yaşamını önemli şekilde etkilemektedir. Bu nedenle ani bir değişim olmaması, kısırlaştırma ile oluşan ani değişimin etkilerinin azaltılması gerekmektedir.

 En önemlisi de kısırlaştırma öncesinden başlanarak yeme alışkanlıklarının ve hareketlilik düzeyinin değiştirilmesidir. Ayrıca hızlı bir şekilde bağışıklığın korunması için müdahale öncesi gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Kısırlaştırma öncesi kadar sonrası da önemli olmaktadır. Özellikle besleneme işlemlerinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca kedinizin cinsine göre en uygun yemek seçeneğini seçmek gerekmektedir. Özellikle düşük protein ve yağ seçilen ürünler çok daha ürün olmaktadır. 

 Ameliyatsız Kedi Kısırlaştırma Nedir?

 Kedilerin kısırlaştırılmasında bilinen ve en çok uygulanan yöntem ameliyat ile kısırlaştırma işlemidir. Ancak bu yöntem kedi için oldukça zorlu geçen bir kaç güne neden olmaktadır. Son dönemlerde gelişen yeni seçenekler ile ameliyat yapmadan da kedi kısırlaştırılması yapılmaktadır. Ameliyatsız kısırlaştırma ile kedinizin yarasız ağrısız bir kısırlaştırma yapması sağlanmaktadır.

 Bu yöntemde yapılacak olan tetkikler sonucunda öncelikle kediye hormon yüklemesi yapılarak çiftleşmesinin engellenmeye çalışılmaktadır. Bu hormon tedavisi hem hap yani kapsül şeklinde hem de iğne ile olabilmektedir. Her iki yöntem sonucunda da bir gelişme olmaması için kontrol yapılmaktadır. Ayrıca ister hap isterse de sıvı olsun herhangi bir sorun le karşılaşmamak için işlemlerin veteriner hekimlerce yapılması gerekmektedir.

Genellikle ameliyatsız ilaç tedavisi geçicidir. Yani bir sonraki kızgınlık döneminde kızgınlık tekrarlayabilmektedir. Ameliyatsız kedi kısırlaştırma bir ameliyatlı kısırlaştırma yerine geçmez. Kalıcı çözüm için ameliyat tavsiye edilir. 

 Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı

 Kedilerin kısırlaştırılması ile biyolojik olarak birçok değişim yaşamalarına neden olunmaktadır. Özellikle kedilerin hareketliliklerinde ve yaşamlarında ciddi değişimler gözlenmektedir. Özellikle kısırlaştırmanın yapıldığı ilk günler oldukça önemlidir. Bu sebeple veteriner hekiminizden tavsiye alabileceğiniz konserve mamaları ilk bir kaç gün kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 Kısırlaştırılmış kedilerde görülen en büyük sorun ise aşırı kilo alımıdır. Kilo alımı ile birçok farklı rahatsızlıkta kendini gösterebilmektedir. Bu sebeple kedilerin kısırlaştırılma sonrasında özel üretilmiş mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Veteriner hekiminizce tavsiye edilen mamayı kullanmanız. Kısırlaştırma sonrası dönemde kedinizin hastalanmasını önleyerek daha sağlık bir ömür yaşamasına imkan sunacaktır. Kısırlaştırma için mutlaka veterinerinizden bilgi almanız gerekmektedir.

Kısırlaştırma operasyonu hakkında daha fazla ve muyane için Üsküdar veteriner kliniği Dr. Pati’ye ulaşabilirsiniz.

 

kedi kisirlastirma
ameliyatsiz kedi kisirlastirma
evcil hayvan
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir