Medimagazin logo

Akupunktur, nefes darlığı tedavisinde etkili

Akciğer kanserinin ilerlemiş evrelerinde akupunktur tedavisi ile nefes darlığını önlemek mümkün. Ayrıca ökse otu ve Omega-3 gibi takviyeler de hastanın yaşam kalitesini artırıyor
Kaynak: SABAH
Akupunktur, nefes darlığı tedavisinde etkili
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
İlerlemiş akciğer kanserinin tedavisi, palyatif (hastalığın belirtilerinin şiddetini azaltmak, ertelemek ya da durdurmak) ağırlıklıdır. Hastaların yaşam kalitesini artırmak için tamamlayıcı tedaviler uygulanmaktadır. Dispne, yani nefes darlığı; akciğer kanseri hastalarında yaygın görülen bir semptomdur. Hastaların yüzde 50-70'inde önemli semptomlar gösterir. Akciğere metastaz eden kötü huylu tümörleri olan hastalarda da yüksek oranda dispne görülür. Bu hastalar için yatıştırıcı tedaviler önemlidir. Opioitler (morfin gibi etki gösteren kimyasal maddeler); bu sorun için uygulanan öncelikli tedavilerden biridir. 
 
KOAH İÇİN ALTERNATİF 
 
Akupunktur tedavisinin, içten büyüyen opioitlerin tetiklenmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Araştırmalar; akapunkturun nefes darlığı, solunum oranında rahatlama ve anksiyetede etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kronik obstriktif akciğer hastalığı (KOAH) olanlar da; akupunktur, akupresur ve kas gevşetme gibi tekniklerden yararlanabilirler. 
 
ÖKSE OTU ALTERNATİF OLABİLİR
 
Akciğer kanseri hastalığı ilerleyenler için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de; Avrupa'da ünlü olan ökse otu özüdür. Yapılan araştırmalarda; ökse otunun, hastanın yaşam kalitesini artırdığına yönelik 12 pozitif sonuç çıkmıştır. 
 
HASTANIN ÖMRÜ UZAMAZ 
Ancak bu ot; yaşam kalitesini artırsa da anti tümör etkisi yoktur. Avrupa'da yapılan araştırma sonuçlarına göre; ökse otu, akciğer kanserinin tedavisinde etkili değildir. Ayrıca hastanın ömrünü de uzatmamaktadır. 
 
YAŞAM KALİTESİ ARTMAZ 
 
Akciğer kanseri olanların yaşam kalitesini artırmak için kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden biri de; hidrozin sülfat takviyesidir. Ancak yapılan yeni çalışmalarda; hidrozin sülfatın hastanın yaşam kalitesinde bir etkisinin olmadığı ortaya çıktı. Günde üç kez alınacak 1000 miligramlık Omega 3 takviyesinin ise yararlı olduğu söylenebilir. Astragalus ise en etkili tümör küçültücüdür. Akciğer kanserinden korunmada, beslenme de önem taşıyor. Araştırmalarda; flavonlar ve flavonollerin bol miktarda alınmasıyla, akciğer kanseri arasında ters bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu iki madde en çok soğan, çay ve elmada bulunuyor. Analizler, yüksek oranda meyve ve sebze tüketiminin de kanserden koruduğunu gösteriyor. Özellikle domates ve domates ürünlerinin, akciğer kanseri riskini azalttığı biliniyor. 
akupunktur
nefes
darlığı
tedavisinde
etkili
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir