Medimagazin logo

40 derece sıcaklıkta hem fit hem dinç kalın

Ayşe Erenel, tüm dünyada trend olan ve 40 derece sıcakta yapılan Bikram yogaya Türkleri de alıştırdı
Kaynak: SABAH
40 derece sıcaklıkta hem fit hem dinç kalın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Demi Moore'dan Gwyneth Paltrow'a, Madonna'dan Lady Gaga'ya, pek çok dünya starının formda kalmak için uyguladığı son trend; Bikram yoga. 26 yoga pozu ve iki nefes egzersizinden oluşan, 40 derece sıcaklıkta yapılan Bikram yogayı Türkler'le buluşturan isim ise Ayşe Erenel. Bikram eğitmeni Erenel; zihinsel, ruhsal ve duygusal fayda sağlayan yoga tekniğiyle ilgili merak edilenleri GÜNAYDIN'a anlattı: 

26 POZ VE 2 NEFES 
 Bu tekniğin kurucusu Bikram Choudhury 18 yaşında ağır bir kaza geçirmiş ve tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş. Bikram; dönemin ünlü fizik geliştiricilerinden Bishnu Ghosh ile günde 6 saat egzersiz yapmaya başlamış. 6 ay sonunda iyileşme sağlamış. 

2.5 YILLIK EĞİTİM 
 Bikram ile Ghosh binlerce yoga hareketi arasından Bikram'ı sağlığına kavuşturan hareketlerden 26 pozu seçerek iki nefes egzersiziyle birleştirip Bikram yoga serisini oluşturmuş. 
 San Diego'da günde 14 saatten 3 aylık eğitimlere katıldım. Ardından 6 ay San Fransisco ve Avrupa'ya gidip stajlar yaptım. 2.5 yıllık bir çalışma sonunda da dünyadaki altı Türk eğitmenden biri olabildim. 
 Bikram; sıcak odada yapılan farklı bir yoga tekniğine sahip... Başta gelenlerin yüzde 90'ı yabancıydı, şimdi ise yüzde 50'si Türkler. Başta sıcaktan şikayet edenler 3-4 ders sonra alışıyorlar. 

NEDEN 40 DERECE?
 Isınmış vücut, esnek vücut demektir. Vücudunuzu istediğiniz gibi yeniden yapılandırabilirsiniz. 
 Vücuttaki organlardan ve salgı bezlerinden fazlalıkların ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 
 800-900 kalori harcatır.

ESAS FAYDASI ORGANLARA
 Vücut ve zihin iyileşme gücünün temelini oluşturan 26 yoga pozu ve nefes egzersizlerinden oluşan Bikram, bilimsel olarak vücuttaki tüm kasları, bağları, tendonları ve eklemleri çalıştırmak üzere geliştirilmiş. 
 Bu yoga serisi organları, salgı bezlerini ve sinirleri harekete geçirerek sistematik olarak taze oksijen dolu kanın, vücudun tamamında dolaşmasını sağlayarak organları ve dokuları yeniliyor. 
 Her bir duruş sizi bir sonrakine hazırlıyor ve bir öncekinden alınan yararları arttırıyor. Bel rahatsızlıkları, astım, kas ve eklem kabiliyetinin artması, konsantrasyon ve enerji artışı gibi yararlar sağlıyor.

40
derece
sıcaklıkta
hem
fit
hem
dinç
kalın
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir