Medimagazin logo

Türk Toraks Derneği: COVID-19 aşıları çocuklarda güvenli

Türk Toraks Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Doç. Dr. Yasemin Gökdemir Amerika Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi'nin Pfizer-BioNTech firmalarının ürettiği Covid-19 aşılarının, 5-18 yaş aralığındaki çocuklarda uygulanmasının etkin ve güvenilir olduğunu açıkladığına dikkat çekti.
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Türk Toraks Derneği: COVID-19 aşıları çocuklarda güvenli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Amerika Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi'nin (CDC) 19 Kasım 2021 tarihinde 12 yaş üzeri bireylerde uygulanan Covid-19 aşılarının etkinliği ile ilgili bir rapor yayınladı. Bu rapora göre, aşı olmayan grupta üç kat daha fazla Covid-19 enfeksiyonu riski, iki kat daha fazla hastaneye yatış riski ve enfekte grupta yedi kat daha fazla ölüm riski bulunuyor. Türk TORAKS Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Doç. Dr. Yasemin Gökdemir Amerika Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi'nin Pfizer-BioNTech firmalarının ürettiği Covid-19 aşılarının, 5-18 yaş aralığındaki çocuklarda uygulanmasının etkin ve güvenilir olduğunu açıkladığına dikkat çekti.

"Çocuklara aşı virüsün yayılımını önleyebilir"

Doç. Dr. Gökdemir, "Covid-19 pandemisinde şu ana kadar elde edilen veriler, yenidoğan dönemi dahil olmak üzere her yaştan çocuk ve gençlerin virüs ile enfekte olduğunu, ağır hastalık bulguları geliştirdiklerini ve çocukların da virüsü diğer insanlara bulaştırdıklarını gösteriyor. Covid-19 enfeksiyonunun çocuklarda uzun dönem olumsuz etkileri de son çalışmalarda bildirildi. Çocuklar şikayetleri olmadan da virüsü diğer insanlara bulaştırabileceğinden çocuklara aşı uygulamasının virüs yayılımını, virüs ile enfekte çocuklarda ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı, ailedeki diğer bireyleri ve arkadaşları için koruyucu olacağı yönündeki veriler artmaya başlamıştır" dedi.

Avrupa İlaç Ajansı VE FDA 5-11 yaş arasında aşı önerdi

Doç. Dr. Gökdemir, dünyada Covid-19 aşılarının 5-11 yaş aralığında Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) da onay aldığına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: "Covid-19 aşılarının, 5-18 yaş aralığındaki çocuklarda uygulanmasının etkin ve güvenilir olduğunu bildirmiştir. 5-11 yaş aralığındaki çocuk hastaları kapsayan klinik çalışmalarda da bu yaş grubunda aşının etkinliğinin ve güvenilirliğinin yeterli olduğu, yan etki görülme oranının düşük olduğu bildirilmiştir. FDA, 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için Pfizer ve BioNTech aşılarının acil kullanım onayını vermiştir ve bu yaş grubunun da aşılanması önerilmektedir. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da 25 Kasım 2021 tarihinde bu yaş grubunda Covid-19 aşısının Avrupa'da onaylanmasını önermiştir."

5-11 yaşa düşük doz

Türk TORAKS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Filiz Çağla Uyanusta Küçük ise çocuklarda aşıların yan etkilerinin yetişkinlerdeki ile benzer olduğuna dikkat çekti. Dr. Küçük, "Çocuklarda erişkinlerde olduğu gibi aşıya bağlı 1-3 gün süren yan etkiler izlenebilir. Bu yan etkiler; aşı yerinde ağrı, kızarıklık, halsizlik, baş ağrısı, döküntü, kas ağrısı, eklem ağrısı, ateş ve bulantı olarak sıralanabilir. Aşı yerinde ağrı dışındaki yan etkiler, aşının ikinci dozundan sonra daha sık bildirilmiştir. Erişkinlerde olduğu gibi, aşı yapıldıktan sonra 15-30 dakika boyunca alerjik reaksiyon gelişme riski açısından çocukların izlenmesi uygun olacaktır. 12 yaş üzeri çocuklarda erişkin ile aynı aşı dozu uygulanmakta olup, 5-11 yaş aralığındaki çocuklara erişkin dozun 3'te 1'i dozunda aşı uygulanmaktadır" dedi.

"Covıd-19 sonucu çocuklarda MIS-C hastalığı gelişebilir"

Dr. Küçük, çocuklarda Covid-19'a bağlı gelişen MIS-C hastalığının da aşı ile önlenebileceğini belirtti ve sözlerini şöyle noktaladı: "Covid-19 aşıları ile ilgili klinik araştırmalar ve son verilere göre 5 yaş ve üzeri çocukların aşılanmasının virüsün yayılımını ve ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı düşünülmektedir. Buna ek olarak aşılama, Covid-19’a bağlı gelişen yanıt sendromu (MIS-C) olarak tanımlanan hastalığın ağır ve uzun dönem etkilerinin önlenmesi konusunda da fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda bu yaş grubunun aşılanması ailedeki diğer bireyler ve arkadaşları için de koruyucu olacak ve toplumsal virüs yayılımını önlemek için olumlu katkı sağlayacaktır. Virüs dolaşımının azaltılıp salgının sonlanması, okul, aile ve iş yaşantımızın normale dönmesi yaygın aşılanma ve kişisel korunma önlemlerine uyulması ile mümkün olacaktır.

türk toraks derneği
covid-19
çocuk
aşı
biontech
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir