Medimagazin logo

Çocuklarda Kovid-19'un tetiklediği Kawasaki hastalığında da vakalar artıyor

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barut, çocuklarda Kovid-19 ile ilişkili Kawasaki hastalığı ve Multi Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu vakalarının Türkiye'de de görüldüğünü söyledi.
Kaynak: AA
Çocuklarda Kovid-19'un tetiklediği Kawasaki hastalığında da vakalar artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL-İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi̇ Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Barut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kawasaki hastalığının, genellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen, uzun süre düşmeyen ateş, gözlerde kızarıklık, vücutta değişik döküntüler, lenf bezi şişliği ile birlikte seyreden, kalp damarlarında anevrizmalar yapabilen çocukluk çağı vaskilütlerinden (damar iltihabı) biri olduğunu belirtti.

Barut, Asya-Pasifik bölgesi ve Japonya'da sık görülen Kawasaki hastalığına Türkiye'de nadir rastlanıldığını dile getirdi.

Kovid-19 salgını başladığında İngiltere ve ABD'den Kawasaki hastalığı vakalarının bildirildiğini, pandeminin pik yaptığı dönemde ise bu vakalarda artış yaşandığını belirten Barut, şöyle devam etti:

"Bununla birlikte dünyadaki farkındalık arttı. Aynı Kawasakiymiş gibi bulgular gösteriyorlar. Bunun, Multi Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu (Çoklu Organ Yetmezliği Sendromu) gibi diğer bütün organları da etkileyen başka bir altyapıda olduğu da gözlendi. Bu sendrom daha ağır, Kawasaki biraz daha hafif ama tamamen farklı klinik bulgularla gelebiliyorlar. İlk başta Kovid-19'a yakalanan çocukların çok büyük bir kısmı, piramit gibi düşünürsek, genellikle hafif geçiriyorlar. Az bir kısmında da ateş oluyor, sanki bir enfeksiyon hastalığıymış gibi. Bir kısmında multi organ yetersizliği oluyor. Kalp, akciğer, gastrointestinal sistem etkilenebiliyor. Bazen nöbetler, konfüzyonlar yaşanabiliyor. Daha sonra da Kawasaki hastalığını görebiliyoruz. Ayrım yapacak olursak; Kawasaki hastalığı daha çok 5 yaş altındakilerde, Multi Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu ise 8-9 yaşındaki çocuklarda görülüyor."

"Çocuklar sitelerinde, oyun parklarında oynarken maske takmıyor"

Doç. Dr. Kenan Barut, Kawasaki hastalığının Kovid-19 ile eş zamanlı mı yoksa Kovid-19'u geçirdikten sonra mı görüldüğünün tam olarak bilinmediğini fakat yüksek ihtimalle Kovid-19 geçirildikten sonra yaşandığını ifade etti.

Kawasaki hastalığında intravenöz immunglobulin, steroid ve aspirin tedavisine başvurulduğunu anlatan Barut, çocukların büyük kısmının sekelsiz iyileştirilebildiğini aktardı.

Nadiren de olsa bazı çocukların kalp koroner arterlerinde anevrizmalar gelişebildiğine dikkati çeken Barut, bunların yaşanmaması için tedaviye zamanında başlanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Ailelerin bu konuda dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Barut, "Mutlaka maske takmalılar. Özellikle çocuklar sosyal ortamlarında, sitelerinde, oyun parklarında diğer çocuklarla oynarken maske takmıyorlar. Aileler, çocuklarına bulaşmayacağını düşünüyor. Halbuki çocuklardan ailelere, ailelerden tekrar çocuklara bulaşıp toplum içerisinde çok yaygın bir hale gelebiliyor. O yüzden, çocuklarımıza sosyal ortamlarında arkadaşlarıyla oynarken de maske taktıralım." diye konuştu.

Doç. Dr. Barut, vatandaşlara, aile içerisinde Kovid-19 geçiren varsa ve çocukta "belli bir zaman içerisinde düşmeyen ateş, döküntüler, yorgunluk, halsizlik, organ fonksiyon bozukluğunu gösteren solunum zorluğu, ciddi ishaller, el ayaklarda şişme" gibi bulgular görülürse, mutlaka en yakın hastanenin acil servisine başvurmaları uyarısında bulundu.

- Kawasaki hastalığı ölümcül sonuçlara yol açabiliyor

Kovid-19 ile ilişkili Kawasaki hastalığı ve Multi Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu vakalarının Türkiye'de de görülmeye başladığını aktaran Barut, şöyle devam etti:

"Doktor arkadaşlarımızla konuştuğumuzda Ankara'da, Kayseri'de, diğer Anadolu bölgelerinde ve İstanbul'da bu vakaların artmış sıklığından bahsettiler. Çok dikkat etmemiz, hijyen şartlarına, maskeye çok önem vermemiz lazım. Salgın bitmedi, bizimle birlikte. Önlemlerimize devam etmemiz gerekiyor. Gerçekten korkulacak bir durum. 'Çocuklar etkilenmiyor, hafif geçiriyor.' diyorlar ama bir kısmı maalesef ağır geçiriyor. Hatta kaybettiğimiz çocuklarımız da oluyor. Bu nedenle aileler 'Benim çocuğum etkilenmeyecek, hafif geçirecek.' diye düşünmesin. Yoğun bakımlarımızda bu durumdan (Kawasaki hastalığı) muzdarip çocuklar var. Salgın eğer pik yaparsa, bu vakalar daha da artacak. İstanbul'da çok sayıda hastane ve 2 pandemi hastanesi var. Bu hastanelerde şu anda yoğunluk yaşanıyor. O nedenle mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuklarımız, geleceğimiz için mutlaka hijyen kurallarına ve maske takmaya dikkat etmeliyiz. Kesinlikle ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Dünyadan ve ülkemizden bildirilen vakalarda ölümcül olan sonuçlar var."

- "O güvendiğiniz kişi size Kovid-19 bulaştırabilir"

Sosyal ortamlarında komşu ve yakınlarıyla bir araya geldiklerinde maskelerini çıkaran vatandaşlara, "İşte, o güvendiğiniz kişi size Kovid-19 bulaştırabilir." uyarısında bulunan Barut, bazı insanların hastalığa yakalansa da hiçbir bulgu göstermeyebildiğini ya da durumunu gizleyebildiğini dile getirdi.

Doç. Dr. Kenan Barut, sosyal ortamların insanları Kovid-19'a karşı savunmasız bırakabildiğinin altını çizerek, mümkün olduğunca daha az sosyalleşilmesi, çekirdek aile içerisinde kalınması, eve yabancı biri geliyorsa maske takılması gerektiğini sözlerine ekledi.

kawasaki
cocuk
kovid-19
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir