Medimagazin logo

Çarpıcı veriler: Kadınların COVID-19’a yakalanma olasılığı erkeklerden daha yüksek

2019'un son haftalarından beri, dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne sebep olan corona virüsü salgını etkisini artırmaya devam ediyor.
Kaynak: Sözcü
Çarpıcı veriler: Kadınların COVID-19’a yakalanma olasılığı erkeklerden daha yüksek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Resmi verilere göre dünya çapında yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne sebep olan corona virüsü salgınının etkisi giderek artıyor... 

Resmi veriler, Birleşik Krallık'ta kadınların COVID-19’a yakalanma olasılığının erkeklerden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu ayın başlarında Daily Star, 27 Aralık'a kadar olan yedi günde, corona virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılan 598 yeni vakada bir artış olduğunu bildirdi; bu, önceki yedi güne göre %18,7 artışla toplam 3.800 vakaya ulaştı. 

Artışın ana nedeni, daha sonra dünya çapında etkisini göstermeye başlayan Pirola varyantı JN.1'e bağlandı. Ve şimdi İngiltere’den gelen yeni veriler, bu ülkedeki kadınların virüse erkeklerden daha yatkın olduğunu gösteriyor.

17 Ocak itibarıyla kadınlarda enfeksiyon oranı 100 bin kişi başına 8,26 iken erkeklerde bu oran sadece 6,85'te bulunuyor.

Yeni yılın ilk gününde 100 bin başına 13,51 gibi muazzam bir rakama ulaştığı için bu, erkekler için çok büyük bir düşüş sayılıyor. Ancak kadınlardaki düşüş, aynı gün 100 binde 16,33 olan düşüş kadar büyük değil. Genel olarak, 17 Ocak'a kadar devam eden yedi günlük dönemde her iki cinsiyet için de 100 bin kişi başına vaka oranı 7,67 seviyesinde bulunuyor.

Bu, Birleşik Krallık'taki kadınların JN.1 türüne yakalanma olasılığının erkeklere kıyasla ortalamanın üzerinde olduğu anlamına gelirken, bu oran genel olarak erkekler için ortalamanın çok altına düşüyor.

covid19
birlesik krallik
kadin
jn1
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir