Medimagazin logo

Yerli ilaca teşvik

Türkiye’nin milyarlarca lirasının yurt dışına çıkmasına sebep olan ilaç ve tıbbi cihazlar ülke içinde üretilecek
Kaynak: TÜRKİYE
Yerli ilaca teşvik
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye’nin 16 milyar liraya ulaşan ilaç ithali Hükümeti harekete geçirdi. Buna göre yerli ilaç sanayinin ve tıbbi cihaz üretiminin ülke içinde yapılabilmesi için çalışma başlatılacak. Bu çerçevede yerli ilaç geliştirilmesi amacıyla bilimsel çalışmaları desteklenecek ve ilaç sanayi teşvik edilecek. Hükümet, ‘İyi Klinik Uygulamaları’ ile ilgili araştırma merkezleri kurulacak, teşvik ve vergi mevzuatı değişecek, Tıbbi Cihaz Üretim Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanacak.

GEREKSİZ İLACA YAPTIRIM
Öte yandan gereksiz ilaç tüketimini önlemek üzere doktor, eczane ve hastalara yönelik denetimler sıklaştıracak ve bazı yaptırımları hayata geçirilecek. Ayrıca sağlık eğitimi müfredatlarına akılcı ilaç kullanımı eğitimleri dâhil edilecek. SGK veri bankası da kullanılarak akılcı ilaç kullanımına yönelik izleme-değerlendirme sistemi geliştirilecek. 2002 yılında 699 milyon olan tüketilen ilaç kutu sayısının yüzde 146 oranında artarak 2011 yılında 1.7 milyar kutuya çıktığı ve aynı dönemde kamu ilaç harcamasının 2011 yılı fiyatlarıyla 13.4 milyar TL’den 15.9 milyar TL’ye yükseldiği öğrenildi.

yerli
ilaca
teşvik
Yorum (1)
ismail buğdaycı
haberin birinci satırı ile son satırını okusanız yeni bir organizasyonun ayak seslerini duyuyorsunuz. TÜRKİYE de satılan ilaç mı ithal edilen ilaçmı 16milyar tl?????
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir