Medimagazin logo

Pfizer, Lipitor üzerindeki iddiasını sürdürmek istiyor

Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER
Pfizer, Lipitor üzerindeki iddiasını sürdürmek istiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Pfizer, patent süresi dolan ilacı Lipitor ile ilgili ilaç firmaları ve sigorta şirketleri arasında anlaşma sağlayan ilaç menajerleriyle anlaşmalar yapıyor. Firma böylece, ilacın patent süresini altı ay daha uzatmaya çalışıyor

Geçtiğimiz 10 yıllık süre içinde Pfizer’e 300 milyar dolardan fazla satış geliri sağlayan Lipitor’un patent süresi 30 Kasım 2011 tarihinde dolmasına karşın, firma ilacın haklarından mücadele etmeden vazgeçmek istemiyor.

New York’ta kurulu olan Pfizer ilaç firmaları ile sigorta şirketleri arasında anlaşma sağlayan ilaç menajerleriyle anlaşmalar yaparak, hastaların Lipitor kullanmaya devam etmesi durumunda ne kadar indirim yapacağı konusunda girişimler yapıyor.

Kongre üyeleri, Pfizer’in çeşitli indirim ve teşvikleri sorgulayarak hastaların söz konusu ilaç için halen ödemekte oldukları miktardan fazla ödemek zorunda kalmalarıyla ilgili endişelerini dile getirdiler.

“Wall Street” analizcileri, yapılan anlaşmaları akıllı iş hamleleri olarak yorumlayarak, bu girişimlerin ilacın patent hakkıyla ilgili sürenin en az altı ay aha uzatılmasına yönelik olduğunu ifade ettiler. Bu durumda ilacın jenerik versiyonunu yapacak olan firmaların bu işi altı ay kadar ötelemesi söz konusu olabilecek.

Sigortası olmayan hastalar için Lipitor’un aylık tedavi dozundaki bedelinin 115-160 dolar civarında olduğu, ilacın jenerik versiyonunun yüzde 30-50 düzeyinde daha ucuz olacağı kaydedildi. İlacın patent süresiyle ilgili sürenin bitiminde, bir ya da iki jenerik versiyonunun piyasaya sürüldüğü ve altı ay daha geçtikten sonra başka jenerik versiyonlarının da piyasaya sürülebildiği belirtiliyor. Bu durumda ilacın fiyatında ciddi düşüşler meydana geliyor.

“Stanford Bernstein” yatırım evinden yapılan açıklamada, Pfizer’in 90 günlük Lipitor dozu için jenerik ilaçların devreye girmesiyle eskiden 225 dolar olan maliyetin, çeşitli indirimlerle 100 dolar civarına çekileceğinin tahmin edildiği dile getirildi. Bunun da kısmen azalacak olan yönetsel ve reklam masraflarıyla sağlanacağı ifade edildi.

Lipitor’un yıllık satış gelirlerinin 13 milyar düzeyinde olduğu, jenerik versiyonların yıllık satışlarının da 10 milyar dolar düzeyinde olduğu kaydedildi. Pfizer’in söz konusu ilacın patent hakkı süresinin dolmasıyla satışlarının yaklaşık yüzde 16’sını oluşturan ilaçtan kaynaklanan kaybını en aza indirmek için yaptıklarının hayranlık uyandırdığına dikkat çekiliyor.  www.drugs.com
 

pfizer
lipitor
üzerindeki
iddiasını
sürdürmek
istiyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir