Medimagazin logo

Kübalılar'la Kayseri'ye ilaç fabrikası kuracak

Küresel devlerin yakından izlediği Kübalı yatırımcılar, yönünü Türkiye'ye çevirdi. Hasbiotech İlaç'la Kayseri'de ortak fabrika kuracak Kübalılar, Hepatit C aşısı üretecek
Kaynak: SABAH - KERİM ÜLKER
Kübalılar'la Kayseri'ye ilaç fabrikası kuracak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Küba ile ABD arasında yaşanan siyasi gerilim yerini yavaş yavaş normalleşmeye bırakırken, uluslararası şirketlerin yeni gözdesi Havana oldu. Birçok küresel devin arayışa girdiği Küba'da Türk şirketleri de boş durmuyor. Türk Hava Yolları yeni bir destinasyon hazırlığına girerken, Türk ilaç firmaları da bağlantı kurmaya başladı. İlk adımı ise İstanbul merkezli Hasbiotech İlaç attı. Kübalılar'la ortaklık kararı alan Hasbiotech'in Genel Müdürü Seyfullah Dağıstanlı, "Kayseri'de bir ilaç fabrikası kurmak için çalışma başlattık" dedi. Erciyes Teknopark'ta kurulacak şirketin temeli de 2016'nın ilk aylarında atılacak. Tesiste Hepatit C aşısı üretmeyi planladıklarını anlatan Dağıstanlı, "İlk olarak 30 milyon liralık bir tesis kurulacak" diye konuştu. Dağıstanlı, "Türkiye'de ilk kez molekülünü oluşturarak orijinal ilaç üreteceğiz. Amacımız Kayseri'yi bu alanda bir biyoteknoloji merkezi haline getirmek" dedi.

FİYAT ÇOK UCUZLAYACAK
Yakın dönemde Hepatit C hastalığının tedavisine yönelik ilaç geliştirildiğini aktaran Seyfullah Dağıstanlı, "Bu ilaçla 3 aylık tedavinin maliyeti 100 bin lira civarında. Biz ise Kayseri'de üreteceğimiz Hepatit C aşısını 100 dolar seviyesinden satmayı planlıyoruz. Bu ilacı aşı olarak dünyada geliştiren bir üretici henüz yok. Gereken teknoloji Küba'dan sağlanacak" diye konuştu.

'YÜZDE 15 CHE İNDİRİMİ YAPIYORLAR'
Küba'nın ilaç ve sağlık alanında dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu anlatan ülkenin Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, "53 biyoteknoloji enstitüsüyle bu alanda ilk beşteyiz" dedi. Türkler'in Küba'ya olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu dile getiren Casals, "Che Guevara Türkiye'de çok seviliyor. Mısır Çarşısı'na gittiğimde Kübalı olduğumu, burada büyükelçi olarak çalıştığımı söylüyorum. Dükkân sahipleri bana 'Che'yi çok seviyoruz. Sana yüzde 10-15 Che indirimi yapalım' diyorlar. Bu beni duygulandırıyor" diye konuştu.

kübalılar'la
kayseri'ye
ilaç
fabrikası
kuracak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir