Medimagazin logo

İlaç sektörü artış beklerken indirim geldi!

Ekonomi bürokrasisinde 1.8 milyarlık ince hesap. Başkent’te bürokratlar, ilaç harcamalarını 47 milyar TL’lik bütçeye sığdırabilmek için ince hesaba başladı.
Kaynak: hurrriyet.com.tr - Aysel ALp
İlaç sektörü artış beklerken indirim geldi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bütçenin aşıldığını savunan bürokratlar, sektörden ilaç fiyatlarında indirim yapmasını istedi. Sektör ise ilaç bütçesinde kur ayarlaması beklerken, indirim talebiyle şaşkına döndü.

Sağlıkta Dönüşüm Programı nedeniyle artan sağlık giderlerini kontrol altına alabilmek için uygulanan ‘global bütçe’, ilaç sektörü ile Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) karşı karşıya getirdi. 2010, 2011 ve 2012 yılları toplamı için 48 milyarlık ilaç harcaması öngören SGK, bütçenin aşıldığı gerekçesiyle sektöre ilaç fiyatlarında ‘indirim yapın’ sinyali gönderdi.

SAPMA 1.8 MİLYAR

SGK hesabına göre 2010 yılı ilaç harcamaları 14.6 milyar olması gerekirken; 750 milyon TL’lik aşım oldu. 2011 yılında 15.6 milyar lira olması gereken bütçe 400 milyon lira aşılacak. 2012 bütçesi ise 16.7 milyar TL olması gerekirken, 650 milyon TL’lik sapma olacak. Toplamda ise 3 yıllık global bütçe 1.8 milyar lira aşılmış olacak.

SAPMA YOK, 700 MİLYONLUK KISIM İLAÇ DEĞİL

SGK’nin bu hesabına ise sektör itiraz ediyor. Onlar öncelikle reçete sayısının bu yılın ilk 6 ayında yüzde 20 oranında arttığına dikkat çekiyorlar. Ayrıca SGK’nin 3 yıllık sapma öngörüsünde 700 milyonluk kısma itiraz ediyorlar. İlaç firmaları, SGK’nın enjektör, şeker ölçüm çubukları, enteral mamalar ile Türk Eczacıları Birliği’nin yurtdışından getirdikleri ürünleri de bu hesaba dahil ettiklerine dikkat çekiyorlar. ‘Bunlar ilaç değil ve toplamı 700 milyon TL tutuyor’ diyen firmalar, global ilaç bütçesi içinde değerlendirilmemesi gerektiğini savunuyorlar.

ARTIŞ BEKLERKEN, İNDİRİM

İlaç sektörü, 48 milyar TL’lik üç yıllık bütçesinin 1.96 TL’lik avro kuruna göre belirlendiğini anımsatarak, kurun 2.5 lira seviyesine ulaştığını anımsatıyorlar. İlaç Fiyat Kararnamesi gereği kurun son 90 gün içinde yüzde 15’in üzerinde artması durumunda kamunun değerlendirme yapması gerektiğini vurgulayan bir sektör temsilcisi, “6 Temmuz’da bu durum ortaya çıktı. Kur 2.26’yı aştı. SGK da oturup bir değerlendirme yaptı. Ancak bize sözlü olarak kur ayarlamasına gerek olmadığını ilettiler. Şuanda kur 2.50’ye geldi. Sektörün bu seviyeye dayanması mümkün değil” dedi.

Kur sapması nedeniyle bütçede artış beklerken SGK’nin kendilerinden ‘sapma var, ek önlem gerekecek’ dediğini aktaran yönetici, “Sektörün bunu kaldırması, yeni indirim yapması olanaksız” diye konuştu.

SGK yetkilileri ise global bütçe aşımı ve kur artışı konusunu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında değerlendireceklerini söylemekle yetindiler.

i̇laç
sektörü
artış
beklerken
indirim
geldi!
Yorum (5)
ali veli
ilaç sektörü artış bekleyeceğine doktorları bedave kongrelere götürmekten vazgeçsin hayatında pasaportu olmamış pratisyen arkadaşlar aile hekimi olunca hersene 2 3 memleket gördü
0
Cevapla
dr.ritalin
Aç kurum hekimi lakabını kendine rumuz takan meslektaşım,kişiliğine laf atmayacağım sadece şunu bilki bende pratisyenim ve genetik olarak sağlıklı bebek elde edilmesini sağlayan,KANSER tedavisi önlenmesini sağlayan ,OTOİMMÜN hastalıkların önlenmesi ve tedavisi sağlayan ve daha bir çok hastalığa şifa olan molekülleri ben buldum,Dünyanın en en büyük ilaç firmasıda molekülleri onayladı,bunları bulan kim;o pratisyen hekim,yurt dışını bir kere kendi paramla gören ben.O yüzden bence insanları uzmanlık alanlarına göre değil niteliklerine göre sınıflandırmanı tavsiye ederim.
0
Cevapla
UZM
dr.ritalin (pratisyen hekim)KİMSİN SEN ..ÇOK MERAK ETTİM..NELER BULDUN ÖYLE ......
0
Cevapla
dr.mutlu çakır
sayın aç kurum hekimi, belki şükretmesini bilseniz ve diğer meslektaşlarınızı her defasında karalamayı bıraksanız aç gezmeyeceksiniz..ama sizin kaderiniz mevcut karakter yapınızla aynı olmaya mahkum maalesef..
0
Cevapla
triptamin
ilaç firmaları aile hekimlerini kongreye mi gönderiyorlarmış? Hadi canım...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir