Medimagazin logo

Deposilin’in kamu hastanelerinde dağıtımına başlandı

Romatizmal kalp hastalığında kullanılan ve bu nedenle çocuklar, gençler için hayati önem taşıyan Deposilin yeniden üretildi. Üretilen ilaçlar Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından belirlenen hastanelerde hastalara ulaştırılmaya başlandı.
Deposilin’in kamu hastanelerinde dağıtımına başlandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İlaç üreticisi  İ.E Ulagay İlaç Sanayii Türk A.Ş,  tarafından yapılan açıklamada dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de bu ilacın hammaddesinin tedarikinde yaşanan sıkıntıları kalıcı olarak aşmak için çalışmaların sürdüğü açıklandı.

Türkiye’de romatizmal kalp hastası çocukların tedavisi için hayati önem taşıyan Deposilin bir süredir düzenli bir biçimde hastalara ulaştırılamıyordu.

En son geçtiğimiz Aralık ayında İ.E Ulagay İlaç Sanayii Türk A.Ş  stoklarında Kamu İhaleleri adına kayıtlı bulunan 21bin 087 adet ilaç, T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından belirlenen 110 ayrı hastaneye ve Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmesi ile ilaca erişemeyecek durumda bulunan bin 790 hastaya doğrudan ulaştırılmıştı.

Şirket  Aralık ayı sonunda,  Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı spesifikasyonlara uygun bir miktar hammadde temin ederek, yeni bir parti daha Deposilin  üretti.

Üretilen bu ilaçlar  yine Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından belirlenen hastanelere dağıtıldı.

Ancak, ilacın hammaddesinin tedariği ile ilgili yaşanan sıkıntı henüz tam olarak çözüme kavuşturulamadığı belirtilen açıklamada sıkıntının,  ekonomik   nedenlerden kaynaklanmadığı, sadece Deposilinin hammaddesini üreten firmanın, üretimden vazgeçmesinden kaynaklandığı özellikle vurgulandı.

deposilin’in
kamu
hastanelerinde
dağıtımına
başlandı
Yorum (3)
brk
yakında çıkıp bunu öyle bir reklam yaparlar ki millet 20 yıldır yoktu da bu adamlar getirdi zanneder.
0
Cevapla
www.aciamagercek.com
BU YAZIDAN NE ANLADINIZ? Anlayanların insaniyet namına yorumlar kısmına yazması rica olunur.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
sağlık bakanlığı'nın yapmak istediği şey:telefonlarınızla gece yarılarına kadar hastanelerin acil servislerini sürekli arayıp(taciz derecesinde) ilacın hastanede olup olmadığını,gelip gelmediğini,türkiye'de bu ilacın niye olmadığını bizden değil acil serviste muayene yapan doktordan sorgulayın. çünkü pratikte yaşadığımız bu. bilgilendirdiğimiz(tabii ki içimizden "puxa vida" diyerek)vatandaşın söylediği ise şu:sağlık bakanlığını aradıklarında kendilerine bu şekilde bilgi verildiğini(tabiri caizse başlarından savdıklarını),hatta telefonlara bile bakılmadığını ifade etmek. 03-04 arası zaman olursa,japon askerleri gibi "banzai" diyenlerden fırsat bulabilirsek arada konuya yoğun ilgi duyup sorgulayan entellektüellerle alexander fleming(ruhu şad,toprağı bol olsun) konularına ve penicillin'in keşfine de,keşif tarihine de,türkiyedeki ilaç sanayisi meselelerine de giriyoruz. anlayışlı vatandaşlarımız da haliyle verdiğimiz değerli bilgiler için telefonu teşekkür ederek kapatıyorlar. ama değerli vatandaşlarımız telefonu kapattıktan hemen sonra,artık çalıştığımız hastane olarak bize mi yoksa hepimizin bağlı bulunduğu kurum olan sağlık bakanlığına mı küfrediyorlar orasını tam olarak bilemiyorum.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir