Medimagazin logo

Danıştay kararı durdurdu: 34 ilaç geri ödeme listesine alınacak

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2021 yılında 34 ilacı geri ödeme listesinden çıkarmasına karşı açtıkları iptal davasında Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini ve bu ilaçların yeniden geri ödeme listesine alınacağını duyurdu
Danıştay kararı durdurdu: 34 ilaç geri ödeme listesine alınacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 8 Eylül 2021 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği yapılarak ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyon Kararı ile 34 adet ilacı ödeme kapsamından çıkarmıştı. 

Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında romatizmal ağrı kesici spreyler, diş eti için jel ve bebeklerin diş çıkartırken kullandıkları pomatlar ve antiseptik ağız ve boğaz spreyleri yer alırken yüksek ücretli olmayan ancak çok kullanılan bu ilaçlara, SGK tarafından ödenmemesi nedeniyle ücretini ödenerek ulaşılıyordu.

Ayrıca komisyon kararı ile SGK , eklem ve kas ağrısı tedavisinde ağrı kesici ve iltihap dağıtıcı olarak kullanılan jel, krem ve pomat şeklindeki bütün ilaçların ,lokal olarak kullanılan iltihap giderici gargaraların ve de ağız dişeti dokularının akut ve kronik ağrılı iltihaplarında kullanılan topikal ilaçların tümünün eşdeğer sayılarak hem aynı kategoriye alınmasını hem de sadece bir kutu ödenmesini, hiçbir şekilde bir kutudan  fazla ödenmeyeceğini Resmi Gazetede yayımlayarak kısıtlama getirmişti.

TEİS, (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası) olarak eczacıların ilaç hizmetini zorlaştıran bu durum için Danıştay 10. Dairesinde dava açtı. 

TEİS'in açtığı davanın ardından Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı vererek Sosyal Güvenlik Kurumundan söz konusu ilaçların tekrar geri ödeme listesine alınmasını istedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili şunları söyledi: 

"SGK bazen bir finans kurumu olduğunu unutuyor ve sağlık otoritesi gibi karar veriyor. Yine 2021 yılında verdiği bir kararla 34 ilacı ödeme listesinden çıkarmıştı. Bu listenin içinde kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, vatandaşların pandemi döneminde en çok kullandığı ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartırken ağrılarında kullanılan diş jelleri gibi birçok kalem ilaç bulunuyordu. Zaten alım gücü düşük olan vatandaşı zorlayan bir uygulama olmuştu.   Ancak, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı alarak SGK'ya geri ödemeden çıkardığı 34 ilacı geri ödeme kapsamına almasını söyledi. Danıştay verdiği kararla vatandaşın ve eczacının imdadına yetişerek bu sorunu çözmüş oldu.

TEİS olarak, sağlık harcamalarının bir gider kalemi olmadığını, halk sağlığına yapılan bir yatırım olduğunu bu çerçevede de ilaç harcamalarında tasarrufun geri ödeme listelerinden ilaçların çıkarılmasıyla olmayacağını ve bu yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Unutmayalım ki her şeyden tasarruf edilir, ama sağlıktan tasarruf edilmez."

danistay
sgk
ilac
yurutmeyi durdurma karari
teis
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir