Medimagazin logo

‘Yüzyılın beyin cerrahı’ Prof. Dr. Gazi Yaşargil adına akademi kuruldu

“Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi”nin ilk kongresi, dünyanın önde gelen beyin cerrahlarını 4-7 Haziran’da İstanbul’da buluşturacak. Alanında önemli çalışmalara imza atacak olan akademi, “1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi” beyin cerrahinin gelişimine ışık tutacak.
‘Yüzyılın beyin cerrahı’ Prof. Dr. Gazi Yaşargil adına akademi kuruldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yüzyılın Beyin Cerrahı Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil adına, “Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi” kuruldu. Akademi, Prof. Dr. Yaşargil’in mikronöroşirürji alanındaki öncü çalışmalarını ve olağanüstü katkılarını anarak, yarım asırlık derin mirasını onurlandırmak ve genç bilim insanlarına ışık tutacak çalışmalara destek olmak amacıyla kuruldu.

Başkanlığını Harward Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ossama Al-Mefty’nin yaptığı Akademi’nin ilk kongresi, 5-8 Haziran 2024 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Dünyanın önde gelen beyin cerrahlarını bir araya getirecek, “1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi”nde beyin cerrahi alanındaki son gelişmeler ele alınırken, yüzlerce bilim insanının yetişmesinde katkısı olan Prof. Dr. Yaşargil’in tıp dünyasında kalıcı etkisi de aktarılacak.

Genç bilim insanlarına Yaşargil Akademi bursu

Prof. Dr. Uğur Türe’nin kongre başkanlığını yürüttüğü organizasyonun bilimsel komitesinde, dünyanın farklı ülkelerinden alanında uzman 12 bilim insanı yer alıyor.  “1. Yaşargil Mikronöroşirürji Kongresi”nde beyin cerrahi alanında çalışmalar yürüten ve kongre için sunum gönderen 40 yaş altı 200 genç bilim insanı, “Yaşargil Mikronöroşirürji Akademisi” kapsamında hayata geçirilen burs fonu ile ağırlanacak.

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, mikronöroşirürjinin babası olarak tarihe geçmiş bir Türk bilim insanıdır.  Yaşamı boyunca yaptığı yenilikçi çalışmalar ile mikrocerrahiyi geliştirmiştir.

Yaşargil, nörocerrahi alanında mikrocerrahi tekniklerini geliştirmesiyle bilinir. Özellikle vasküler cerrahi ve tümör cerrahisinde çok önemli yeni ameliyat teknikleri geliştirerek dünya beyin cerrahisine katkıda bulunmuştur. Dünyanın en önemli beyin cerrahi yayınlardan biri tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak seçilmiştir.

Prof. Dr. Uğur Türe - Prof. Dr. Ossamma  Al-Mefy

Prof. Dr. Ossamma  Al-Mefy

Prof. Dr. Ossama Al-Mefty, özellikle kafa tabanı cerrahisinde çığır açmış bir mikrocerrah olarak tanınır.

Al-Mefty, halen Harvard Tıp Fakültesi'nde çalışmalarına devam etmektedir.

Al-Mefty'nin hem cerrahi pratiği hem de akademik çalışmaları, nöroşirurji alanında geniş bir etki bırakmıştır. Öğrencilere ve meslektaşlarına mentorluk yaparak da gelecek nesil cerrahların yetişmesine katkıda bulunmuştur.

Prof. Dr. Uğur Türe

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanlık eğitimini İstanbul Şişli-Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimi sırasında ve sonrasında, 1990-1992 tarihleri arasında, Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil gözetiminde Zürih Üniversitesi Hastanesinde mikrocerrahi ve cerrahi nöroanatomi alanlarında çalışmalar yapmıştır. 1995-1997 tarihleri arasında, Arkansas Tıp Üniversitesi’nde Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil ve Prof. Ossama Al-Mefty gözetiminde cerrahi nöroanatomi çalışmalarına devam etmiştir. Ağustos 2005’de Yeditepe Üniversitesi Hastanesin’de beyin ve sinir cerrahisi anabilim dalını kurmuş ve bölüm başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Dr. Uğur Türe; cerrahi nöroanatomi ve cerrahi teknikler konularında çalışmalarına devam etmektedir

yasargil mikronorosirurji akademisi
prof dr gazi yasargil
beyin cerrahisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir