Medimagazin logo

Yoğun bakımlara 'seviye' geliyor

Kamu ve özel sektöre ait tüm hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri Temmuz ayına kadar yatak kapasitesi, kabul edilecek hastaların özelliği ve klinik durumu, fiziki şartlar, tıbbi araç-gereç ve donanım gibi ölçütler dikkate alınarak seviyelendirilecek.
Kaynak: AA - Selma Bıyıklı Adabaş
 Yoğun bakımlara 'seviye' geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Hasan Çağıl, kuruma bağlı hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinin seviyelendirilmesi ve tesciliyle ilgili genelge yayımladı.

Genelgede, yataklı sağlık tesislerindeki yoğun bakım hizmetlerinin çağın gereklerine, günün ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak geliştirilmesi amacıyla personel ve hizmet, fiziki şartlar, malzeme ve tıbbi teknolojik imkanlar bakımından standartlarının belirlenmesinin ve seviyelendirilmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Yataklı Sağlık Tesislerinde Yoğun Bakım Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ uyarınca seviyelendirmenin 20 Temmuza kadar yapılması gerektiğini hatırlatan Çağıl, bununla ilgili nihai ve kesin sorumluluğun il sağlık müdürlüklerine ait bulunduğunu, hükümlerin uygulanmasıyla ilgili sorumluluğun da il sağlık müdürlüklerinin yanı sıra hastane başhekimleri ve yoğun bakım sorumlusu hekimlerde olduğunu belirtti.

Genelge doğrultusunda il sağlık müdürlüğünün koordinesinde yoğun bakım tescil komisyonları kurulacak. Komisyonlar için diğer hastanelerden de uzman hekim ve personel desteği sağlanacak.

-Seviyelendirme nasıl yapılacak--

Yataklı Sağlık Tesislerinde Yoğun Bakım Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğe göre, yoğun bakım servisleri yatak kapasitesi, kabul edeceği hastaların özelliği ve klinik durumu, ilgili uzmanlık dallarının ağırlıklı oranı, sahip olduğu fiziki şartlar, bulundurulması gereken tıbbi araç-gereç ve donanım ile personelin niteliği, bünyesinde faaliyet gösterdiği sağlık tesisinin statüsü gibi ölçütler dikkate alınarak seviyelendirilecek.

Yoğun bakım servislerine birinci, ikinci ya da üçüncü, çocuk yoğun bakım servislerine ise ikinci ya da üçüncü seviye verilecek.

Özel sağlık tesisleri bünyesindeki yoğun bakım servislerinin tescilinde ise faaliyet izin belgesinde belirtilen yoğun bakım yatak sayısı esas alınacak.

Seviye tespiti tebliğle belirlenen asgari standartlar çerçevesinde komisyon marifetiyle yerinde inceleme ve raporlama yöntemiyle yapılacak.

Yoğun bakım servisinin branşı, yatak sayısı ve seviyesini belirten valilik onayı alınarak Sağlık Bakanlığı'na bildirilecek.

yoğun
bakımlara
'seviye'
geliyor
Yorum (3)
Sbaş
Zaten vardı saçma bir haber
0
Cevapla
ebru öztürk
Sayın Hasan Çağıl; YOĞUN bakımların tescilini İSTNBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.TEKİRDAĞ KIRKLARELİ.EDİRNE İLSAĞ.MD bitirdLER.i. MAALESEF Sağlık bakanlığı tarafından bu tescillendirme resmiyete geçirilmedi diyen hastaneler, birinci basamak olmalarına rağmen hala,üçüncü basamak olarak hasta fatura ediyorlar.örnekler: hastane kodu 12595007(28/12/2010 SAYI 51287 birinci basamak tescillenmiş).HAStane kodu-12595001(15-03-2010/10653) birinci basamak tescillenmiş.Hastane kodu 12590302 15/03/2010 sayı10653 birinci basamak tescillenmiş. acil olarak bu tescillenmeler uygulamaya geçirilmeli.Saygılar..
0
Cevapla
hbö
tuvaleti, el yıkama musluğu olmayan ameliyathane ile aynı girişten girilen yoğun bakım olmaz. mesela.. ayrıca, ventilatörsüz yoğun bakım olmaz.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir