Medimagazin logo

Yaşam ile ölüm arasındaki ameliyatlar başlıyor

ABD'de bir hastane, birkaç ay önce duyurduğu 'dondurarak ameliyat etme' yöntemini denemek için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. Yöntem, acil servise getirilen ağır yaralı hastaların cansız halde ameliyat edilmelerini kapsıyor.
Kaynak: Al Jazeera
Yaşam ile ölüm arasındaki ameliyatlar başlıyor
İnsanların dondurulması ilk olarak yıldızlararası seyahatte değil ama tıpta kullanılabilir.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'nin Pittsburgh eyaletindeki UPMC Presbyterian Hastanesi doktorları, tıp tarihinde ilk olacak bir yöntemi denemek için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. İlk kez 2002 yılında hayvanlar üzerinde denenen yöntem altında, acil servise getirilen hastalar dondurularak ameliyat edilecek, ameliyatın ardından yeniden hayata dönecekler.

Dr. Samuel Tisherman'ın başında bulunduğu ekip, Mart ayında yaptıkları açıklamada yakın zaman içinde acil servise gelen hastalar üzerinde yeni yöntemi deneyeceklerini belirtmişti. Tisherman, hastaların kanını soğuk tuzlu bir solüsyonla değiştirerek birkaç saat boyunca dondurulacaklarını, ameliyatın ardından da kalp ve karaciğer bypass makinesi kullanarak kan ve oksijen dolaşımını yeniden başlatacaklarını ifade etmişti.

Yöntemin geliştirilmesinde katkıda bulunan Arizona Üniversitesi'nden Peter Rhee, 'hastaların acil servise öldükten sonra gelmeleri halinde bir şey değiştiremediklerini, ancak ölmek üzere olan hastaları dondurarak onları kurtarabileceklerini' söylemişti.

Domuzlar üzerinde 2000'li yıllarda yapılan ve yüzde 90 başarı oranı elde edilen deneylerin ardından, UPMC Presbyterian'da ilk olarak 10 hasta 'suspended animation' adı verilen yöntemle ameliyat edilecek. Hastanenin acil servisine gelen toplam 20 hastadan 10'una da geleneksel yöntemlerle müdahale edilecek. Doktorlar, yapılacak karşılaştırmanın ardından elde edilecek sonuçla yeni yöntemin geleceğini belirleyecek.

yaşam
ile
ölüm
arasındaki
ameliyatlar
başlıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir