Medimagazin logo

Yardımcı doçentliğin yerine hangi unvan gelecek? 3 unvan üzerinde tartışılıyor!

Yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili düzenleme TBMM Eğitim Komisyonu'nda değiştirilecek. Yard. Doç.'lar için 'Doktor Öğretim Görevlisi' yerine 'Asistan Profesörlük' ya da 'Doktor Öğretim Üyesi' unvanı verilecek
Yardımcı doçentliğin yerine hangi unvan gelecek? 3 unvan üzerinde tartışılıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yardımcı doçentliğin kaldırılmasıyla ilgili düzenleme, geçen hafta Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Düzenleme ile ilgili detayları paylaşan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 'Yardımcı Doçentlik' kadrosunun 'Doktor Öğretim Görevlisi' kadrosu olarak değiştirileceğini açıkladı. Fakat duyurulan yeni unvan, yardımcı doçentleri memnun etmedi. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine tasarıda yeniden düzenleme yapılacağı öğrenildi. Buna göre, Yardımcı Doçent kadrosunda olan 36 bin öğretim üyesi, hak kaybı yaşamadan 'Doktor Öğretim Görevlisi' kadrosuna geçirilecek. Aylık ücretler de Yardımcı Doçent kadrosuna göre daha iyi olacak.

YÖK'ün açıklamasında, geçici bir kadro olan 'Doktor Öğretim Görevlisi'nin sistemdeki mevcut öğretim görevlisi kadrosundan farklı olduğu belirtildi. Mevcut öğretim görevlileri 'öğretim üyesi' statüsünde değilken, 'Doktor Öğretim Görevlisi' öğretim üyesi sayılacak. Diğer yandan, doçentliğe geçişte sözlü sınav kalkacak ve asgari dil şartında da seviye düşürülecek. Ayrıca üniversitelere yetki devri sağlanacak. Doktor unvanına sahip araştırma görevlisi ve uzmanlar da ders verebilecek.

Düzenlemenin açıklanmasından ardından Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) 'Doktor Öğretim Görevlisi' olarak belirlenen unvanın 'Uzman Öğretim Üyesi' olarak değiştirilmesini talep etti. Çok sayıda yardımcı doçent, hali hazırda öğretim görevlileri kadrosu olduğu için, unvanın değiştirilmesini istedi. KARAR'ın YÖK ve Meclis kulislerinden edindiği bilgilere göre, Meclis'e sunulan teklifteki unvan bölümünde değişiklik yapılacak. TBMM Eğitim Komisyonu'nda yapılacak değişiklikte ise iki öneri üzerinde duruluyor. Bu önerilerin dünyada çok sayıda üniversitenin uyguladığı 'Asistan Profesörlük' ile 'Doktor Öğretim Üyesi' unvanları olduğu öğrenildi.

doktor ogretim uyesi
asistan profesorluk
uzman ogretim uyesi
Yorum (11)
A
İsim değişince ne faydası olacak yani ?
4
Cevapla
Hekim
Benim anlamadığım Dr kime neden yetmiyor, illa da profesörlükle ilgili bir titr mi yazacak, kime hava atmak niyetindesiniz aileniz? dostlarınız? komşularınız?. Ülkemizde ne zaman insanlar yaptığı işin kalitesiyle hava atacak? Hakikaten akıl sağlığı önemli.
11
Cevapla
Fikret Erbilen
Yetmez! torpili olanlar zaten uzun süredir göstermelik hale getirilen doçentlik sınavına dahi girmeden profesör olacakları icin dogrudan Yard Doc kardeşlerimize Profesörlük verilsin olup bitsin. Sonra ici boşaltılmış unvanlarınızı alın gani gani kullanın belki saf vatandaşlarımız sizi birşey zanneder. Ulkede bilimin geldigi noktaya bakın, yazık gelecegimize.
7
Cevapla
docentus
"asistan profesör" derseniz bu kez doçentliğin üstünde bir unvan gibi görecek vatandaş. özellikle tıpta. hasta özel muayene için doçent yerine asistan profesör seçecek,onu profesörden bir alt unvan sanacak. yabancı dil puanını 55' e çektin tamam. yardımcı doçent adı en uygunu adı ile niye oynarsınız ki..
15
Cevapla
Dr.Cevdett
''Asistan Doçent'' daha mantıklı. Sonuçta doçentin yardımcısı pozisyonundalar. Vatandaş yrd doç kavramını Doçent olarak algılıyor. Asistan Prof deyince de Prof olarak algılar ve Prof arkadaşlar bundan alınırlar.
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir