Medimagazin logo

Üniversite hastanelerindeki ilgisizlik hastaları özele yönlendirdi

Üniversite hastanesinde ilgi göremeyen hastalar birer birer özel hastanelerin yolunu tutuyor. Hastaları isyan ettiren “Tam Gün Yasası” özelin lehine işledi. Hastalar, “İstediğimiz şekilde tedavi edilemediğimiz ve gerekli ilgili göremediğimiz için özel hastanelere yöneldik” dedi.
Üniversite hastanelerindeki ilgisizlik hastaları özele yönlendirdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

“Tam Gün Yasası” hekimleri hastane ile muayene arasında seçim yapmaya zorlayınca kamuda çalışan hekimler istifa etti arada hastalar kaldı. Hastalar Türkiye’nin En Büyük Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle hastanelerde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Tam Gün Yasası” na hastalardan tepkiler gelmeye devam ediyor. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre; kamuda çalışan doktor muayenehane açamayacak ve özelde çalışamayacak.Üniversite hastanesindeki doktorlar mesai saatinden sonra muayenehanede çalışmakta ısrar ederse, üniversitede sadece eğitim ve araştırma yapabilecek. Doktorlar hasta bakamayacak, çünkü bakmaları yasak. Baktıkları hasta ya da girdikleri ameliyatlar için döner sermayeden pay ya da ek gelir alamayacaklar. Durum böyle olunca hekimler birer birer istifa ederek özele yöneldi.

 

“Ya İşten Ayrılmışlar Ya Da İzindelermiş”

 

İyi hekimlerden kaliteli hizmet alan vatandaşların hakları ellerinden alındı. Hocalar üniversitede kalıp tıp eğitimine hizmet versin denildi ama tam tersi oldu. Gelinen nokta özel hastanelerin lehine oldu. Daha önce çok paralarla transfer etmek istedikleri hekimleri kapılarında buldular. Hastaların şikayetleri şöyle yansıdı:

 

“Hastanelerde eskiden gördüğümüz ilgiyi göremez olduk. Alanlarında iyi hekimler istifa ederek özel sektöre geçmeye başladı. öylece iyi hekimlerden kaliteli hizmet alan vatandaşların hakları ellerinden alındı. Çok önemli tıbbi cihazları kullanan hekimler istifa etti cihazların üstü örtüldü. Sağlık hizmeti büyük ölçüde sekteye uğradı. Örneğin bir hastanın hem cerrahi hem de ürolojik tedavi görmesi gerekiyordu. 1 hafta boyunca serviste kaldı ancak cerrahlar dışında herhangi başka bir doktora ulaşamadı. Yeni yasa sayesinde profesörlerin tamamına yakını işten ayrılmış ya da  ücretsiz izindelermiş. Geriye kalan hekimler o kadar meşguller ki yatağınıza geldiğinde soru dahi soramaz olduk. Hasta bu duyarsızlıktan çok endişelendi, psikolojisi bozuldu. 1 haftalık araştırma sonucunda fakülteden ayrılmış olan özel hastanede çalışan bir cerrah ve bir ürolog buldu ve hastaneden ayrıldı. Hasta başka bir hastaneye yatırıldı ve ameliyat oldu.”

üniversite
hastanelerindeki
ilgisizlik
hastaları
özele
yönlendirdi
Yorum (10)
dr cuneyt gocer
Yetmez ama evet. 40 yaş üstü vatandaş, bu daha iyi günleriniz. 40 yaş altı hiç hastalanmayacağını sanıyor daha. Üniversitede kalan bir kısım doktor az da olsa hocalarından tıp bilgi ve tecrübelerini öğrenenler, sonraki jenerasyon doktorlar yaklaşık 4-5 yıl içinde teneke misali olacak. En kötüsüde birşeyler bildiklerini sanacaklar.
0
Cevapla
volkan
Al sana parası olanın parası kadar hizmet aldığı sağlık sistemi!!!Yakında genel sağlık sigortasının başlamasından bir süre sonra vatandaşlarımız hastanede şu cevaplarla karşılaşacaklar; sizin sigorta paketiniz bu işlemi-ameliyatı karşılamıyor!!!!Gelsin özel sigortalar ödensin paralar$$$$
0
Cevapla
drm
Aman 300-500 kişi nolacak yapmayın diyorlar ya boşverin... işin realitesi şu ki eskiden yakınlarımızın büyük ameliyatlarını üniversite hastanelerinde değerli hocalara devlet imkanlarıyla yaptırırken bu olaylardan sonra daha geçen ay özel hastaneye 15 milyar fark ödedim bir doktor olarak gros bir ameliyat için (o da doktor indirimli bir şekilde). Muayenehanelerde buluyoruz artık kıymetli hocaları.Sağolsunlar bizleri dahi özel hastane ve muayenehanelere abone ettiler uygulamayla.Israrla yanlışı savunmaları da işin ayrı boyutu. Tebrik ediyorum başka da birşey demiyorum,bizleri bile ne hale soktular...
0
Cevapla
Tarık Bengüç
Bedava ekmek talep edersen soğuk ekmek alırsın.
0
Cevapla
DRCUM
NE YANİ TÜM YAPILANLAR BUNUN İÇİN DEĞİL MİYDİ. ÇARK TIKIR TIKIR İŞLİYOR.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir