Medimagazin logo

'Uluslararası Gebelik ve Doğum Kongresi' 25 Nisan’da başlıyor

Doğum konusunda Türkiye'nin en önemli kongresi olma iddiasını taşıyan “Uluslararası Bolu Koru Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi”nin yedincisi bu sene 25-28 Nisan tarihlerinde Boru Koru Hotel’ de gerçekleştirilecek.
'Uluslararası Gebelik ve Doğum Kongresi' 25 Nisan’da başlıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kongrenin düzenleyicisi olan “Doğasında Doğum Derneği” ile bu alanda çalışmaları bulunan birçok bilimsel dernek tarafından da desteklenen kongrenin en büyük özelliği, doğum ekibinin bir parçası olan tüm sağlık profesyonellerini aynı çatıda buluşturuyor olması.

Dört gün sürecek olan bilimsel toplantıda doğum hekimlerinin yanı sıra perinatoloji uzmanları, ebeler, hemşireler, yenidoğan hekimleri ve doğuma katkı sağlayan birçok branş uzmanları da yer alacak.

Türkiye'de düzenlenen, “sadece doğum” konuşmaya odaklı en büyük bilimsel toplantı özelliğini de taşıyan 7. Uluslararası Bolu Koru Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi’nin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Aydan Biri kongre ile ilgili şunları söyledi:

“Bu kongrenin bilimsel programını hazırlarken, Türkiye’de doğum üzerine yıllarca çok emek vermiş akademisyenler ile pratik deneyimleriyle öne çıkmış çok önemli isimleri buluşturmaya çalıştık. Sadece ülkemizdeki değil, dört gün boyunca farklı ülkelerden de kongreye katılan 24 Uluslararası, toplam 148 bilim insanının bir araya gelerek, doğum konusundaki tecrübelerini genç meslektaşlarımızla paylaşmasını planladık. Bu çok değerli bir paylaşım.

 Unutmamak gerekir ki, ülkemizde “doğum” artık bir halk sağlığı sorunudur. Sistemdeki yanlışlıklar, uygulamalardaki sıkıntılar milyonlarca kadının doğum şekillerini, doğum süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Doğasında Doğum Derneği olarak 2017 yılından bu yana başta Sağlık Bakanlığımız ve Meclisimiz olmak üzere, birçok sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri dernekler ile birlikte “ülkemizdeki doğumları iyileştirmek, güzelleştirmek” üzerine büyük bir çaba gösteriyoruz. Konunun bilimsel yönü kadar da toplumsal, sosyal ve politik yönünü de önemsiyoruz.

 Ülkemizde giderek artan sezaryen oranları ile yıllar içinde doğum eğitiminde ciddi eksiklikler oluşmaya başladı. Genç meslektaşlarımız eğitim edinme ve tecrübe geliştirme noktasında zorlanıyorlar. Ülkemizin geçmişte çok iyi bir çizgide olduğuna inandığım “doğum becerisi yüksek” sağlık profesyoneli kaynağını, bu yanlış uygulamalar sonucunda kaybetmeye başladık. Yıllar içinde mesleki becerilerin daha da zayıflaması, gelecekte kadınlarımızın yeni yeni sıkıntılar yaşamasına neden olacaktır. 

İşte konuyu bir halk sağlığı problemi olarak görmemizin temel nedeni budur. Bizlere düşen görev genç hekimlerimizin ve ebelerimizin eğitimlerine katkı sağlamak, mesleki beceri ve tecrübelerine destek vermektir. İşte tam da bu misyon ile, Doğasında Doğum Derneği ülkemizin en önemli doğum kongresini düzenlemektedir. Her yıl kongrenin akademik ve pratik çizgisini daha da yukarıya çekmek için azami dikkat gösterilir. Zaten derneğimizin kuruluş motivasyonu da tamamen bu bakış açısıdır.”

Dört gün boyunca bilimsel programın, doktorların başta ebeler olmak üzere tüm doğum ekibiyle birlikte aynı salonu paylaşacakları şekilde organize edildiğini ifade eden Prof. Dr. Aydan Biri, “Doğum ekip işidir. Ülkenin tüm doğum iş yükünün ve hukuksal sorumluluğunun tek başına hekimlerin sırtına yüklenilmesi doğru bir politika değildir. Takibi sadece hekimlerin yapmasının mümkün olmadığı bu fizyolojik sürecin, detaylı bir planlama çerçevesinden “bir doğum ekibi” tarafından yürütülmesi hem ülkemizdeki vajinal doğum oranlarının artmasını, hem de anne adaylarının doğum sürecini daha huzurlu geçirmelerini sağlayacaktır.” dedi.

Doğanın yeniden yeşereceği 25-28 Nisan tarihlerinde Bolu’da düzenlenecek 7. Uluslararası Bolu Koru Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi’nde tüm doğum profesyonelleri bir araya gelerek, günlük mesleki streslerinden arınacakları çok eğlenceli bir sosyal program da hazırlandı.

Hem öğretici, hem de dinlendirici ve eğlenceli olması planlanan kongre için internet sayfasın üzerinde kayıt başvurusu yapmak mümkün.

prof dr aydan biri
7 uluslararasi bolu koru gebelik
dogum ve lohusalik kongresi
Yorum (1)
DrAkademi
bu kongreyi kadın doğum uzmanları değil, sağlık politikası yapanların takip etmesi daha faydalı olur
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir