Medimagazin logo

'Türkiye'nin ilk ve tek robotik eğitim merkeziyiz'

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Canda: - "Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'nin ilk ve tek robotik eğitim merkezi oldu"
'Türkiye'nin ilk ve tek robotik eğitim merkeziyiz'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erdem Canda, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, Avrupa Üroloji Derneği ve Avrupa Robotik Üroloji Derneğince onaylanmış Türkiye'nin ilk ve tek robotik eğitim merkezi olduğunu belirterek "Dünyanın her yerinden cerrahlar, Türkiye'de robotik cerrahi sertifikası alabilecek" dedi.
Aynı zamanda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Canda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üroloji alanında robotla pek çok ameliyat yapıldığını belirtti.
Prostat, mesane, böbrek kanseri, böbrek üstü bezi tümörleri, böbrek çıkım yolu tıkanıklıkları ameliyatlarının robotik olarak yapıldığını ve robotla ameliyatın avantajlarının bir hayli fazla olduğunu ifade eden Canda, robotik cerrahi ile daha az kanama ve komplikasyon olduğunu, ameliyat sırasında ya da sonrasında daha az kan verme ihtiyacı gerçekleştiğini, hastanede kalma süresinin kısaldığını, açık ameliyatlara göre çok küçük cilt kesisi yapıldığını, ameliyat sonrası daha az ağrı hissedildiğini ve hastanın hızlı iyileştiğini aktardı. 
Doç. Dr. Canda, hastane olarak ürolojide en zor ameliyatları gerçekleştirdiklerini dile getirerek şunları söyledi:
"Ankara'da ilk kez robotik cerrahiyi 2009 yılı başında hocamız Sayın Prof. Dr. Derya Balbay başlatmıştır. Bizleri yetiştiren de hocamızdır. O zamandan günümüze dek binden çok sayıda robotik ameliyat gerçekleştirdik. Ülkemizde en çok robotik ameliyat yapan kliniklerden birisi haline geldik. Üroloji konusunda en zor ameliyatları yapıyoruz. Çok sayıda prostat, böbrek ve mesane kanseri ameliyatını robotik olarak yapıyoruz. Örneğin, mesane kanserlerinde mesanenin robotla çıkarılması sonrası ince bağırsaktan yine robotla mesane yapılan dünyada da ender merkezlerden birisiyiz."
-"Türkiye'nin ilk ve tek robotik eğitim merkeziyiz"
Canda, dünyanın her yerinden bilimsel toplantılara davet edildiklerini, özellikle de robotik üroloji konusunda uluslararası camiada tanınan bir merkez haline geldiklerini anlattı.
Türkiye'nin hemen her şehrinden ve komşu ülkelerden hastaların geldiğine dikkati çeken Canda, şöyle devam etti:
"Aralık 2015 itibarıyla Türkiye'nin ilk ve tek robotik eğitim merkeziyiz. Hastanemiz, Avrupa Üroloji Derneği ve Avrupa Robotik Üroloji Derneği tarafından onaylanmış, ilk ve tek Robotik Eğitim Merkezi statüsü kazanmıştır. Robotik cerrahi ile ilgili eğitim almak isteyen yurt içinden ve dışından meslektaşlarımız, merkezimize başvurabilecekler. Ülkemiz için çok güzel bir gelişme çünkü Avrupa Üroloji Derneğinin onayladığı uluslararası bir eğitim merkezi statüsü kazanmış olduk. Bu sertifikayı alabilmek için yılda belli sayının üstünde ameliyat yapmış olmak gerekiyor ve bilimsel olarak da belli sayının üzerinde prestijli dergilerde bilimsel yayın yapmak gerekiyor. Bu kriterlerin hepsini sağlamış olduğumuz için başvurumuz kısa zaman içinde onaylandı. Şu anda ülkemizdeki Avrupa Robotik Cerrahi Derneği tarafından eğitim merkezi olarak onaylanan ilk ve tek merkez haline gelmiş olduk. Dünyanın her yerinden cerrahlar, Türkiye'de robotik cerrahi sertifikası alabilecek."
Doç. Dr. Canda, ABD'de prostat kanseri ameliyatlarının yüzde 90'ının robotla yapıldığına işaret ederek birçok alanda olduğu gibi tıp konusunda da baş döndürücü gelişmeler yaşandığını vurguladı. Robotik cerrahinin de bu gelişmelerden biri olduğunu dile getiren Canda, Türkiye'de robotik cerrahinin giderek artan sıklıkta yapılmaya başlandığını, bu gelişmelere hızla ayak uydurarak yaptıkları işi uluslararası düzeyde eğitim verecek standartlara ulaştırmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. 
 

robotik cerrahi
doc. dr. erdem canda
egitim merkezi
uroloji
avrupa uroloji dernegi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir