Medimagazin logo

Türkiye Tabipler Vakfı ikinci üniversitesini Erzurum'da kuracak

Türkiye Tabipler Vakfı, iki yıl önce İzmir'de hayata geçirdiği Şifa Üniversitesi'nden sonra serhatlar şehri olarak bilinen Erzurum’da da bir üniversite kurma kararı aldı.
 Türkiye Tabipler Vakfı ikinci üniversitesini Erzurum'da kuracak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Serhat Üniversitesi için önümüzdeki günlerde YÖK’e resmî başvuru yapılacak. Bu sayede Doğu Anadolu Bölgesi ilk vakıf üniversitesine kavuşmuş olacak. Üniversitenin yeri ise 2005 yılında Doğu Anadolu’nun en büyük özel hastanesi olarak açılan Erzurum Şifa Hastanesi ve hemen yanında satın alınan arazide olacak. Üniversite bünyesinde tıp, diş hekimliği, sağlık bilimleri, hukuk ve eğitim fakülteleri yer alacak. Ayrıca Erzurum Şifa Hastanesi de Serhat Üniversitesi'ne devredilecek.

Düzenlediği basın toplantısında, Şifa Üniversitesi olarak İzmir’e üç yıl içinde 45 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Şifa Sağlık Grup Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ateş, bunların yanısıra Erzurum Şifa Hastanesi için de düşünceleri olduğunu aktardı. Şifa Sağlık Grubu ile Şifa Üniversitesi’nin kurucusu olan Türkiye Tabipler Vakfı’nın ikinci üniversitesini Erzurum’da açma kararı aldığını belirten Prof. Dr. Ateş, “İkinci üniversite projemiz başladı. İnşallah şubat ayının ilk haftasında Türkiye Tabipler Vakfı, Erzurum’daki Danişmend Eğitim ve Kültür Vakfı ile ortak olarak, serhat şehri Erzurum’da, Erzurum’un ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesini kurmak için YÖK’e başvurusunu yapacak. Erzurum Şifa Hastanesi de Serhat Üniversitemiz'in eğitim ve araştırma hastanesi olarak eğitim kepini takmış olacak.” dedi. Serhat Üniversitesi’nin, Şifa Üniversitesi’nden farklı olarak hukuk ve eğitim fakültelerinin de olacağını kaydeden Ateş, "Doğuda böyle bir ihtiyaç var. İzmir’de olmadığı için tematik bir üniversite kurduk ama orada ihtiyaçlar doğrultusunda Serhat Üniversitesi’nin önce tıp, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakülteleriyle başlaması planlanıyoruz. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylarının ardından üniversitemizle ilgili kanunun TBMM’den geçmesi ve Sayın Cumhurbaşkanımız'ın onayıyla inşallah süreç tamamlanmış olacak. 2013-2014 öğretim yılında ilk öğrencilerini almasını planlıyoruz. Yurtdışı talebe sayısı, belki İzmir’den daha fazla olacak. Komşu ülkelerden inşallah daha fazla talebe geleceğini ümit ediyoruz.” diye konuştu.

serhat üniversitesi
türkiye tabipler vakfı
şifa üniversitesi
prof. dr. mehmet ateş
Yorum (1)
hituzus
"Serhatlar şehri olarak bilinen Erzurum" ne demektir? Erzurum "serhat şehir" değildir. Serhat zaten sınır demektir, öyle çok yüce bir anlamı da yoktur. Kars, Iğdır, Ardahan serhat yani sınır şehridir.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir